Yüksek frekanslı Gauss hüzmesinin plazma ortamla etkileşimi
High frequency Gaussian beam interaction with plasma medium
- Tez No: 372883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sayısal yöntemler, elektromanyetik problemlerin çözümünde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Elektromanyetik problemlerin deneysel modellerinin oluşturulmasındaki zorluklar, çözümlerin bilgisayar ortamında sayısal olarak gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi sayısal yöntemlerin yaygın bir şekilde kullanılmasına yol açmıştır. Son yıllarda en çok kullanılan sayısal yöntemlerden bir tanesi zaman bölgesinde sonlu farklar yöntemidir (FDTD). Bu tez çalışmasında, elektromanyetik dalgaların iki boyutlu plazma ortam içindeki yayılmaları zaman bölgesinde sonlu farklar yöntemi kullanılarak incelenmiştir. PML ve Mur tipi sınır koşulları kullanılarak elektromanyetik dalganın problem uzayının sınırlarında nasıl davrandığı araştırılmıştır. Simülasyonlar için C++ ve MATLAB programlama ortamları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerical methods have been used for the solution of electromagnetic problems for long years. The difficulties of the establishment of experimental models of electromagnetic problems have forced the solutions to be realized numerically in computer environments. The advancement of the computer technology has led the numerical methods to obtain a widespread usage. One of the most frequently used numerical methods in recent years is finite difference time domain method (FDTD). In this thesis, the propagation of electromagnetic waves in a two dimensional plasma medium is investigated via finite difference time domain method. The behaviour of electromagnetic waves at the boundaries of the problem space has been studied by using PML and Mur type boundary conditions. For simulations C++ and MATLAB programming environments are used.