Analitik hiyerarşi prosesi ve hibrit bulanık AHP-bulanık topsıs yöntemleri ile liman yeri seçimi ve örnek uygulama
Port location selection by using analytic hierarchy process and hibrid fuzzy AHP-fuzzy TOPSIS methods and its' application
  1. Tez No: 372947
  2. Yazar: MUSTAFA KAVLAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Limanlar gerek kamu idareleri tarafından gerçekleştirilen planlı ve doğru yatırım politikaları gerekse plan dışı gelişen endüstriyel büyümeler sonucu olsun, limanlar her zaman endüstriyel bir çekim alanı oluşturmuş ve ülke ekonomilerinin büyümesine önemli katkılar sağlamışlardır. Diğer yandan kurulduğu arazi, parasal kaynaklar aynı zamanda piyasa şartları bakımından, orta vadede yer değişimine gidilmesi mümkün olabilen tesislerin aksine limanların konuma bağlı yapısı nedeni ile bir başka yere olduğu gibi taşınması mümkün olmayıp yatırım maliyetleri de oldukça yüksektir. Bu itibarla, kısıtlı kamu kaynaklarının heba edilmemesi adına liman yeri seçiminin en başta doğru yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada ele alınan liman yeri seçimi problemi karar alma sürecinde karar vericiye yardımcı olmak üzere geliştirilen karar analiz tekniklerinden olan Analitik Hiyerarşi Prosesi ve Bulanık AHP ile Bulanık TOPSIS yöntemlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan hibrid model kullanılarak çözülmüştür. Ülkemiz kıyılarından 3 tane liman yeri alternatifi seçildikten sonra liman yeri seçimine etki eden 9 tane kriter belirlenmiş ve bir ağ yapısı oluşturulmuştur. Bu kapsamda farklı tecrübe, eğitim ve çalışma alanına sahip konu hakkında uzman kişilerle anketler yapılarak görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether as a result of planned public policies regarding development or unplanned industrial growth ports have always been an attraction area for industrial clusters and play very important role for the development of a country. On the other hand it may be possible to relocate facilities, infrastructres or equipments howevere it is not possible to shift a port from existing location to another point and ports need huge investement. For instance port location selection desicion should be made very carefully at the very beginning so that limited public funds not wasted. In this study port location selection problem is solved by using Analytic Hierarchy Process (AHP) and hibrid Fuzzy AHP-Fuzzy TOPSIS methods. Nine different decision criteria and three alternative sites have been considered in this problem. A network formed by considering the criteria that influence the selection for the three different alternative coastal areas in Turkey and surveys carried out with experts on the subject area accordingly explained in the paper.