Gerçek zamanlı kinematik (RTK) uygulamalarında ağ bazlı tekniklerin doğruluk analizleri
Accuracy analysis of network based RTK techniques
  1. Tez No: 373015
  2. Yazar: SALİH SERMET ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürekli Gözlem Yapan Referans İstasyonları (CORS-TR) ağ yönetim modelinin ülkemizde kurulmasıyla anlık olarak konum bilgilerini cm doğruluğunda elde etmek mümkün olmuştur. Bu istasyonlar sayesinde kullanıcılar güvenilir, hızlı ve sürekli veri yayını yapan bir sisteme sahip olmuşlardır. Ülkemizde CORS-TR sisteminde ağ bazlı RTK için 3 farklı yayın yapılmaktadır. Bunlar FKP (Alan Düzeltme Parameterleri), MAC (Ana-Yardımcı Referans İstasyonu) ve VRS (Sanal Referans İstasyonu) olarak adlandırılan yayın teknikleri olup, merkezi sunuculardan anlık olarak yayınlanmaktadır. Bu teknikler birbirlerine göre farklı algoritmalar ve çalışma prensiplerine sahiptirler. Bu projede, aynı ölçüm koşulları sağlanarak bu 3 adet ağ bazlı RTK tekniğinin doğruluk, hassasiyet, ağa kilitlenme ve kinematik analizleri Konya bölgesinde yapılmıştır. 7 adet ölçüm noktasında yapılan doğruluk analizleri sonucu, en düşük konum hatasına (1.6cm) FKP ve VRS ölçümleri sonucu istasyon_7 noktasında ulaşılmıştır. En yüksek konum hatasına ise (5.2cm) istasyon_5 noktasında MAC ölçümleri sonucu ulaşılmıştır. Ölçüm noktalarında yapılan hassasiyet ve ağa kilitlenme analizlerinde en iyi sonuçlar VRS tekniğinden alınmıştır. Tekniklerin kinematik analizleri için Konya-Karaman ve Konya-Cihanbeyli güzergâhlarında hareketli bir platform aracılığı ile ölçüm yapılmış ve ağa kilitli kalma süresi açısından en iyi performans FKP tekniğinde gözlemlenmiştir. Her bir teknikte kullanılan veri büyükleri ayrıca bir ölçüm yapılarak hesaplanmış ve MAC tekniğinin diğer tekniklere göre en yüksek hacimde veri kullandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to Continuously Operating Reference Stations in Turkey, users can acquire coordinates within cm accuracy. Thanks to these stations, users have correction broadcast which is continuous, fast, reliable and accurate as well. There are 3 NTRIP broadcast are available for network based RTK in Turkey. These are FKP (SAPOS), MAC (Master Auxiliary Concept) VRS (Virtual Reference Station) these are continuously broadcasting from servers. These techniques are quite different than to each other and each one has own unique algorithm. In this study, these 3 techniques are evaluated in terms of accuracy, precision, time to fix, and kinematic in Konya region. In accordance of results for 7 test points, the lowest positional error was observed in station_7 for VRS and FKP techniques (1.6cm) whereas the highest positional accuracy was observed in station_5 for MAC technique (5.2cm). In terms of precision and initializing, VRS technique was outperformed the others. In kinematic analysis, FKP technique was produced the best result in the Konya-Cihanbeyli and Konya-Karaman routes in terms of initializing time. The amount of data which each technique was used was determined in another survey and results show that MAC was used highest amount of data among the others