Real time kinematic (RTK) tekniğinin poligon ölçmeleri ile alım ve aplikasyon uygulamalarında kullanılması
Using RTK GPS system in the surveying and stake-out applications
- Tez No: 106430
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Önceleri askeri amaçlar için tasarlanmış olsa da sağladığı avantajlardan her alanda yararlanılmak istenen GPS haritacılığın da vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Bugün dünyanın her yerinde, bir çok faklı alanda kullanılan GPS, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliğinde de ölçme ve navigasyon uygulamalarında başarıyla kullanılmaktadır. İlk kullanılmaya başlandığından beri bir çok gelişme gösteren GPS teknolojisinin en son keşiflerinden biri de RTK (Real Time Kinematic) konumlama tekniğidir. RTK, GPS' in yalnızca poligon ve nirengi noktalarının ölçümüyle sınırlanmış çalışma alanını genişleterek ölçme endüstrisinde bir devrim yaratmıştır RTK tekniği anlık olarak birkaç santimetre doğrulukla nokta konumlamaya olanak sağlayan, gerçek zamanlı bir kinematik ölçme tekniğidir. Bu teknikte iki GPS alıcısı kullanılır. Bunlardan biri referans olarak koordinatı çok iyi belirlenmiş bir noktada sürekli gözlem yaparken, diğer GPS alıcısı da koordinattan belirlenecek noktalarda konumlama işlemini gerçekleştirir. Referans noktadaki alıcı, uydu ile arasındaki geometrik uzunlukla, ölçtüğü uzunluğu karşılaştırarak aradaki farkı düzeltme olarak gezici alıcı/lara gönderir. Düzeltmeleri alan ahcı/lar anlık olarak hesapladıkları koordinatlara bu düzeltme değerlerini ekleyerek hassas konumlamayı gerçekleştirirler. Düzeltmelerde, DGPS tekniğinde kullanılan kod ölçülerine ilave olarak hassas konumlamaya olanak sağlayan taşıyıcı faz ölçüleri kullanılır. Referans alıcıyla gezici alıcı arasındaki veri iletimi ise radyo modemlerle sağlanır. RTK tekniği her ne kadar büyük avantajlar sağlasa da, uygulamada bir çok sorunla karşılaşır. Bunlardan en önemlisi, RTK uygulamalarında kullanılacak referans istasyonun koordinatlarının doğruluğudur. Çünkü diğer nokta koordinattan bu nokta esas alınarak hesaplanmaktadır. Aynca hassas konum doğruluğu elde etmek ve hızlı belirsizlik çözümünü gerçekleştirmek için yeterli sayıda ortak uydunun gözlemlenmesi de çok önemlidir. Bunun dışında en önemli sorunlardan biri de veri iletim aletlerinin menzilidir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Firstly, GPS was used for military purpose, now is used to surveying concepts. Today GPS is used to surveying and observations on surveying engineer. Until firstly GPS is one of the new useful methods RTK GPS is enlarged the GPS techniques, for example surveying detail points and stake - out points. RTK GPS is provided with cm accuracy and real - time surveying system. This technique is required to two GPS receivers, which are named reference station and rover. The reference station coordinates are necessary for very robust and suitable for topographic condition. Rover station is used to find the other points coordinates on the field. On the reference station receiver compares distance from this receiver to satellite with distance measure itself, and then send the computed corrections to the rover. The receivers took the corrections, add them to the computed the real - time coordinates corrections, in addition to code phase which is used in DGPS, is used carrier phase to compute high accuracy positions. The data transmission between the reference station and the rover provide radio modem. Although RTK technique has a lot of advantages, many problems meet in practice. The most important problem in the technique, the reference is necessary for high accuracy position. Because this station is transmitted the corrections to the other receivers. At the some time this system is required common satellites on the receiver to compute integer ambiguity solution. In addition to the conditions, the data transmission device's range is very important. Vlll