Gerçek zamanlı kinematik GPS'in kent bilgi sistemi uygulamalarında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of real-time kinematic GPS in urban information system
- Tez No: 128538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN MEKİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi GERÇEK ZAMANLI KİNEMATİK GPS'İN KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARINDA KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Murat ARSLANOĞLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doc.Dr. Çetin MEKİK Eylül 2002, 124 sayfa Bir Kent Bilgi Sistemi (KBS) oluşturmada en uzun ve pahalı aşama veri toplama aşamasıdır. Günümüzde GPS, ulaştığı konum doğruluğu ve yersel yöntemlere göre sağladığı avantajlar nedeniyle, çok büyük bir kullanım alanı bulmuştur. GPS tekniği KBS projeleri içinde de, veri toplama sürecini kısaltan ve güvenilir veri toplayan bir araç olarak yerini almıştır. Değişik GPS ölçme teknikleri sayesinde KBS'nin ihtiyaç duyduğu farklı hassasiyet deki konum verileri hızlı bir şekilde elde edilebilmektedir. İşte Gerçek Zamanlı Kinematik GPS (GZK GPS) de GPS ölçme teknikleri içerisinde KBS'ne gerçek zamanlı olarak hassas veri toplayabilecek bir yöntemdir. Diğer GPS ölçme tekniklerinin aksine GZK GPS yöntemi ile veriler arazide anlık olarak toplanabilmekte ve kayıt edilebilmektedir. ıuÖZET (devam ediyor) Bu çalışmada, bir KBS uygulamasının en temel ve en önemli parçası olan veri toplama aşamasında, son yıllarda geliştirilen ve geniş kullanım alanı bulan GZK GPS metodunun kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla özellikle kentsel alanlarda yöntemin performansını test edebilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. GZK GPS metodunun, kendi içerisinde duyarlık ve bilinen konvensiyonel yöntemlere göre de doğruluk analizleri yapılarak sistem test edilmiştir. Yapılan çalışmalarda GZK GPS metodunun duyarlık, hız ve uygulanabilirlik açısından son derece elverişli bir yöntem olduğu gösterilmek istenmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışmalar göstermiştir ki, GZK GPS metodu KBS uygulamalarının veri toplama aşamasında beklenen konum doğruluğunu en hızlı ve en güvenilir biçimde verebilen, son derece güvenilir, hızlı, uygulanabilir ve uzun vadede ucuz bir yöntemdir. Anahtar Kelimeler : GPS, Kent Bilgi Sistemi (KBS), Gerçek Zamanlı Kinematik GPS (GZK GPS), Veri toplama Bilim Kodu : 616.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis INVESTIGATION OF USABILITY OF REAL-TIME KINEMATIC GPS IN URBAN INFORMATION SYSTEM Murat ARSLANO?LU Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Thesis AdvisorrAssist. Prof. Dr. Çetin MEKİK September 2002, 124 pages The most expensive and tedious stage for generating an Urban Information System (UIS) is the data acquisition stage. Today GPS has found a wide range of application area as a result of its high accuracy and advantages over conventional classical methods. GPS has also taken its place as a fast and reliable data gaining tool for UIS projects. Using different GPS processing strategies positional information at different accuracy levels needed for UIS can be provided to the user. Real Time Kinematic (RTK) GPS is an efficient way of data input to UIS among other GPS processing techniques. In contrast to remaining techniques RTK GPS has the capability of real time data acquisition and storage in the field. In this study, usability of RTK GPS at the data collection level, which is the very basic and important stage of UIS, is investigated. For this task many analysesABSTRACT (continued) have been made for testing the performance of the method. Precision and accuracy analysis of the method is dealt with. It is also shown that RTK GPS from the point of view of usability, accuracy, and speediness is a reliable, operational and the cheapest way of data acquisition for UIS purposes. Key Words :GPS, Urban Information System (UIS), Real Time Kinematic GPS (RTK GPS), Data Acquisition Science Code : 616. 04. 01 VI âğ