Yazılımın evrimleşme sürecinde tasarım örüntülerinin yazılım kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An examination for the effects of software design patterns on software quality in software evolutionary process
- Tez No: 373020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın genel amacı tasarım örüntülerinin yazılım kalitesi üzerindeki etkilerinin, yazılımın evrimleşme süreci içerisinde incelenmesidir. Evrimleşen yazılım, tasarım örüntüleri ve yazılım sistemlerinin kalite olguları üzerinde, model, metrik ve karakteristikler göz önünde bulundurularak yapısal ve işlevsel kapsamda çalışmalar geçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan ve incelenen yazılımlar, açık kaynak kodlu projelerdir ve kamu kullanımına izin veren lisanslara sahip yazılımlardır. Seçilen bu yazılımların, farklı tarihlerde piyasaya çıkan farklı sürümleri, kendi evrimleşme süreçleri içerisinde incelenmiş, yazılımların ihtiva ettikleri tasarım örüntüleri tespit edilmiş ve ortaya çıkarılmıştır. Yazılımların, belirlenen bir yazılım kalite olgusu çerçevesinde, model ve metrik incelemeleri yapılmış, her yazılımın farklı sürümlerine ait birer kalite endeksi hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonrasında yazılımların farklı sürümlerinden elde edilen kalite endeksleri ile yine bu sürümlerin içerdikleri tasarım örüntüsü miktarları ile ilişkisi, birçok farklı istatistiksel yöntem yardımıyla açığa çıkarılmıştır. Ve gerekli yorumlamalar yine bu yöntemler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, yazılım sistemlerindeki evrimsel sürecin, istenilen bir biçimde sürdürülebilmesi ve yazılım kalite standartlarına bağlı kalabilmesi amacı ile tasarım örüntülerinin kullanılmasının yanı sıra, evrimsel gereksinimler de göz önünde bulundurulmuştur. Tasarım örüntülerinin bilinen sorunlara pratik çözümler sağlayarak verimli bir yazılım geliştirme sürecini desteklerler. Ancak yapılan incelemeler bize göstermiştir ki tasarım örüntülerinin, yazılımın kalite karakteristiğine tek başlarına yön verebilecek yeterliliğe sahip olduklarını söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the connection between design patterns and software quality metrics in software evolution. Evolving software, design patterns and software system quality concepts have studied within the scope of structurality and functionality by taking into consideration the models, metrics and characteristics. The softwares that used in the study were selected among open source projects and general public licenced softwares. Those selected different software releases that released in the market in different dates were analysed and the containing design patterns have determined from their source codes. Softwares analysed within the frame of a defined software quality concept and quality indexes calculated from each releases of these softwares. After these calculations, with the help of several different statistical methods, the relationship has revealed among these calculated software quality indexes and the design patterns that softwares contains. And required interpretations has made via these methods. For the purposes of sustaining the evolutional process as required and adhering to software quality standards, the evolutional necessity took in to consideration right along with the usage of the design patterns in the scope of this study. Design patterns supports an efficient software development process via providing practical solutions on common problems but the investigation shows us that it is not possible to say that the design patterns have sufficiency to dominate the software quality characteristic by themselves.