Kırklareli iklim şartlarında hibrit fotovoltaik/termal kollektör sisteminin analizi
Kirklareli climate conditions hybrid photovoltaic / thermal collector systems analysis
- Tez No: 373018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN KARAÇAVUŞ, YRD. DOÇ. DR. DOĞAN ERYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çevre kirliliğini önleme çalışmaları ve bir gün fosil yakıtların tükeneceğinin anlaşılmasıyla, dünyada yenilenebilir enerji kullanımı üzerine yapılan çalışmalar artmakla birlikte, her geçen gün enerji üretimindeki yenilenebilir enerjinin payı önem kazanmaktadır. Bununla beraber yenilenebilir enerjinin önde gelen kaynaklarından olan güneş enerjisinin payını arttırmak için fotovoltaik panel verimini arttırma çalışmaları da ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası için fotovoltaik termal kolektörün teorik tasarımı ve verimlilik değerlendirmesi yapılmıştır.TRNSYS;“Transient System Simulation”programında, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binasının bir yıllık elektrik tüketimi baz alınarak, değişik kolektör eğim açılarında oluşturulan simülasyonlarda, Kırklareli İli için 2012 yılına ait tüm hava verileri saatlik olarak oluşturulup sistem analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prevention of environmental pollution, fossil fuels will run out in a day of work and understanding of the world, the studies on the increased use of renewable energy. Every day around the world increased share of renewable energy in energy production. However, in order to increase the share of renewable energy, solar energy is one of the leading names in the photovoltaic panel came to the fore in studies to increase yields. In this work, the theoretical design of photovoltaic thermal collector for public buildings in Kırklareli is demonstrated and efficiency for this design is assessed. The system is analyzed through Transient System Simulation software“TRNSYS”. By considering annual electricity consumption of Environment and Urbanization Ministry's Kırklareli Office Building as basis, hourly aerial data of the year 2012 for Kırklareli is obtained using the results of the simulations done in various collectorangles.