RA 14 armürünün konstrüksiyon parametrelerinin araştırılması ve iyileştirilmesi
Investigate and improve of desing parameters of RA 14 dobby
  1. Tez No: 373035
  2. Yazar: BİLAL RIHTIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ABDULLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, dokuma işleminin temel hareketlerinden olan ağızlık açma işlemi için kullanılan sistemlerin incelenmesi ve yeni bir ağızlık açma sisteminin tasarımının yapılmasıdır. Bu amaçla yapılan literatür ve patent araştırmaları sonucunda dokuma makinelerinde kullanılabilecek, üretimi ve bakımı kolay, maliyeti düşük yeni bir armür sistemi tasarlanmıştır. Dokunacak desenin yapısına göre, çözgü iplikleri dokuma düzleminden yukarı ve aşağı çekilerek ağızlık adı verilen boşluk oluşturulur. Bu işlem için dokuma makinelerinde üç farklı ağızlık açma sistemi kullanılmaktadır. Bunlar; kamlı ağızlık açma sistemleri, armürlü ağızlık açma sistemleri ve jakarlı ağızlık açma sistemleridir. Araştırmalar, armürlü ağızlık açma sistemlerinin diğer iki sisteme göre daha çok tercih edildiğini göstermektedir. Armürler ise negatif, pozitif ve rotatif olmak üzere üç gruba ayrılırlar ve mekanik ya da elektronik olarak üretilebilmektedirler. Süleyman Demirel Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünde tasarlanan yeni armür sistemi ile armürün teknolojik sınırlarının tespit edilmesi ve yerli tekstil makineleri endüstrisine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examination of shedding systems which used weaving process and design of a new shedding system. For this purpose, designed new dobby which is easy to produce and maintain with low-cost and which can be used in weaving machines, as a result of the literature and patent research. Warp yarns pulled up and down and created a gap called shedding. This movement is made by the fabric pattern. There are three shedding systems in the weaving machines; cam shedding mechanism, dobby shedding mechanism and jacquard shedding mechanism. Research shows that dobby shedding systems are preferred more than the other two systems. Dobby mechanisms are classified as negative, positive and rotary dobbies and they can be mechanical or electronic. The new dobby mechanism, which was designed in Textile Engineering Department of Süleyman Demirel University, intended to determine technological limits of the dobby and aimed to increase interest in this subject the textile sector.