Romatoid artrit tanısıyla takip edilen hastalarda klinik periodontal durum, romatoid artrit serum belirteçleri ve ağız sağlığı etki profili (OHİP-14) arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships between clinical periodontal status, rheumatoid arthritis serum markers and oral health effect profile (OHİP-14) in patients with a diagnosis of rheumatoid arthritis
- Tez No: 717476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİKE ASLAN KEHRİBAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda romataid artrit (RA) tanısı ile medikal tedavi görmekte olan RA hastalarının, periodontal durumlarını, oral sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi düzeylerini analiz etmek ve her iki durumun birbiriyle ve RA serum belirteçleri ile olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. MATERYAL METOT: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde tedavi görmekte olan RA hastalarından KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na periodontal durum değerlendirilmesi yapılmak üzere yönlendirilen 80 birey ile RA grubu, KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran herhangi bir sistemik inflamatuar hastalığı bulunmayan 80 birey ile sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylerden ayrıntılı medikal ve dental anamnez alınarak; klinik periodontal ölçümler yapılmış ve OHIP-14 anketi uygulanmıştır. RA grubu hastalarının serum CRP, RF ve anti-CCP seviyelerine bakılmıştır. SONUÇLAR: RA grubundaki bireylerin klinik periodontal parametre skorları, sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Gruplar karşılaştırıldığında OHİP-14 anket skorları da RA grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. RA belirteçlerinden serum CRP seviyesi ile tüm klinik parametreler ve periodontal hastalık arasında anlamlı düzeyde korelasyon saptandı. TARTIŞMA: Çalışmamızda, literatürde birçok çalışmadan çıkan“romatoid artrit olgularında yüksek periodontitis prevalansı olduğu”sonucu doğrulanmakla birlikte örneklem büyüklüğünün daha fazla olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır. Örneklem büyüklüğünün daha fazla olduğu, mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametrelerin de yer aldığı daha kapsamlı araştırmalar ile bu sonuçların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aimed to analyze the periodontal status and oral health-related quality of life of rheumatoid arthritis patients receiving medical treatment with the diagnosis of rheumatoid arthritis, and to evaluate the relationship between both conditions and rheumatoid arthritis serum markers. MATERIAL AND METHODS: RA group, with 80 individuals who were referred to Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry Periodontology Department for periodontal status evaluation, among RA patients receiving treatment at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Physical Therapy and Rehabilitation, Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. A healthy control group was formed with 80 individuals who did not have any systemic inflammatory disease who applied to the hospital. Taking detailed medical and dental anamnesis from the individuals included in the study; clinical periodontal measurements were made and the OHIP-14 questionnaire was applied. Serum CRP, RF and anti-CCP levels of RA group patients were checked. RESULTS: The clinical periodontal parameter scores of the individuals in the RA group were found to be statistically significantly higher than the healthy control group. When the groups were compared, the OHIP-14 questionnaire scores were also statistically significantly higher in the RA group. A significant correlation was found between serum CRP level, one of the RA markers, and all clinical parameters and periodontal disease. DISCUSSION: Although a high prevalence of periodontitis was found in rheumatoid arthritis cases in our study, these findings are insufficient to report a clear link between periodontitis and rheumatoid arthritis. These results need to be supported by more comprehensive studies including microbiological and biochemical parameters with larger sample sizes.