Romatoid artritli hastalarda serum HGF düzeyleri ile HGF İntron 13 C/A ve HGF İntron 14 T/C gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of association between HGF Intron 13 C/A and HGF Intron 14 T/C gene polymorphisms and serum HGF levels in patients with rheumatoid arthritis.
- Tez No: 267907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Romatoid artrit (RA), toplumun yaklaşık %1'ini etkileyen; eklem harabiyeti, anjiogenez, inflamatuar hücre infiltrasyonu ve sinovyal hücrelerin yetersiz apopitozu ve proliferasyonu ile karakterize, kronik inflamatuar bir hastalıktır. RA konusunda birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, etyopatogenezi hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Hepatosit büyüme faktörü (HGF), hepatositler için güçlü bir mitojen olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, inflamasyon regülasyonu, anjiogenez ve apopitoz inhibisyonu gibi birçok başka fonksiyonlara da sahiptir. Bu çalışmanın amacı, RA hastalarında serum HGF seviyeleri ile intron 13 C/A ve intron 14 T/C gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi incelemekti.RA'lı 100 hasta ve 123 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Serum HGF konsantrasyonları ?human HGF Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay (ELISA)? kiti ile ölçüldü. Gen polimorfizmleri ?Real Time ? Polymerase Chain Reaction (RT-PCR)? yöntemi kullanılarak allelik diskriminasyon analizi ile belirlendi.Sağlıklı kontrollere göre, RA hastalarında, a) Serum HGF seviyelerinin yükseldiğini b) intron 13 C/A polimorfizmi için AA genotipinin ve A allelinin daha sık görüldüğünü c) intron 14 T/C polimorfizmi için CC genotipinin ve C allelinin daha sık görüldüğünü bulduk. Bununla birlikte, hasta ve kontrol grubunda genotipler ile serum HGF konsantrasyonları arasında bir ilişki yoktu.Bu çalışma RA'da HGF gen polimorfizmi hakkında yapılan ilk çalışmadır. Bizim elde ettiğimiz sonuçlar, HGF proteininin ve geninin RA etyopatogenezinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, hastalık süreciyle ilişkili mekanizmaların daha iyi anlaşılabilmesi için, daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA), which approximately affects 1% of the population, is a chronic inflammatory disease characterized by proliferation and insufficient apoptosis of synovial cell, inflammatory cell infiltration, angiogenesis, and destruction of joints. Although many studies have been performed on RA, its etiopathogenesis has not been fully clarified yet. Hepatocyte growth factor (HGF) has been identified as a potent mitogen for hepatocytes. However, HGF has some other functions, such as regulation of inflammation, angiogenesis, and inhibition of apoptosis. The purpose of this study was to investigate the association between intron 13 C/A and intron 14 T/C gene polymorphisms and serum HGF levels in patients with RA.A hundred patients with RA and 123 healthy controls were included in this study. Serum HGF concentrations were measured with ?human HGF Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay (ELISA)? kit. Gene polymorphisms were determinated using Real Time-Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) method with allelic discrimination analysis.We found a) elevated serum levels of HGF b) increased frequency of AA genotype and A allele for intron 13 C/A polymorphism c) increased frequency of CC genotype and C allele for intron 14 T/C polymorphism in patients with RA compared to healthy controls. However, there was no association between genotypes and serum HGF concentrations in both patient and control groups.This is the first study on the HGF gene polymorphism in RA. Our results indicate that HGF protein and gene may play an important role in the etiopathogenesis of RA. However, further studies are required for a better understanding of mechanisms related to the disease process.