Pamuklu örme tekstil yüzeylerinin ön terbiye işlemlerinin incelenmesi
Investigating of pre-treatment of knitted cotton fabrics
- Tez No: 373038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA OKTAV BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması kapsamında pamuklu örme tekstil yüzeylerinin kasar işlemi düşük sıcaklıkta gerçekleştirilmiştir. Konvansiyonel hidrojenperoksit ağartmasında yüksek sıcaklıklarda çalışılması, maliyetin yüksek olması, çalışılan makinada korozyon oluşumu, yüksek sıcaklıklarda çalışılması sonucu life zarar verme ve atık su yükü sebepleri dolayısıyla bu işlemin gerekliliği düşünülmüştür. Aktivatör ve stabilizatör cinsi değiştirilerek işletme koşulları ile aynı ağartma etkisi düşük sıcaklıklarda gerçekleştirildi. Kumaşlar değişik sıcaklık, değişik peroksit ve değişik sodyumhidroksit miktarıyla muamele edildi ve bu değişimlerin kumaşın patlama mukavemeti, hidrofilite, ağırlık kaybı ve beyazlık derecelerindeki değişim 2 tip kumaş üzerinde farklı ağartma reçeteleri uygulanarak gözlendi. Beyazlık derecesi, hidrojen peroksit ve aktivatör/stabilizatör değerleri düşük tutulduğunda konvansiyonel ağartma ile yüksek sıcaklıktaki ağartma arasında yakın sonuçlar bulundu. Yüksek kimyasal konsantrasyonlarında işletme koşullarına yakın deneyler yapmak için 2. tip kumaşa geçildi. Bu kumaş ile yapılan çalışmalar da da kullandığımız aktivatör/stabilizatörden dolayı yüksek sıcaklıkta ve yüksek konsantrasyon da çalışmanın beyazlık derecesi,hidrofilite ve mukavemete olumlu etkisinin olmadığı gözlemlendi. Fire miktarı'nın ise sıcaklık arttıkça arttığı görüldü. Sonuçlar göstermiştir ki kullanılan aktivatör/stabilizatör varlığında yapılan kasar işleminin düşük sıcaklıkta gerçekleştirilmesi mümkündür. İşletme maliyetlerinin her geçen gün arttığı sektörde, düşük sıcaklıkta kasar işlemi sektörün maliyet düşürme gereksinimini karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate low temperature pre-finishing process on knitted cotton fabrics. Because of high temperature, corrosion on surface of machines, loss of strenght and waste water, conventional hydrojen peroxide prosses losts its importance in the pre-finishing process. Bleaching effect was evaluated changing activator and stabilizator amount on cotton fabrics. And also, fabrics was treated different temperature and different hydrojen peroxide amount and this differances was observed to differ whether burst strenght, hydrofility, loss of weight and bleaching degree or not. We observe that bleaching degree that we achieve in the low-temperature pre-finishing was almost the same as conventional peroxide bleaching and we eliminate loss of strenghten in the result of high temperature peroxide bleaching. Results shows us that we can treat the cotton fabric low-temperature degree. When we think about expenditure of factories, low-temperature pre finihing process gains importance and to help the factories reduce the expenditures.