Bor aplike edilmiş kumaşların elektromanyetik ekranlama etkinliğinin incelenmesi
Boron electromagneti̇c shi̇eldi̇ng of applique fabric has been an investigation of events
  1. Tez No: 373040
  2. Yazar: AYDIN DEMİRKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında radyasyon önleyicilik, radyasyon geçirgenlik ve elektromanyetik girişimin tarihsel gelişimi ve teorik temelleri incelenerek elektromanyetik uyumluluk için kullanılan yöntemlerden biri olan ekranlama konusu ile radyasyon önleyicilik detaylı olarak ele alınmıştır. Elektromanyetik ekranlama çeşitleri ve seviyeleri üzerinde durulmuştur. Bor elementinin kullanım alanı ve öneminden bahsedilmiştir. Bor karbür bileşiği hakkında bilgiler verilmiş, radyasyon önleyici malzeme olarak bor aplike edilmiş kumaş kullanılmıştır. Yansımalı oda mantığını minimize ederek bir test düzeneği kurulmuş ve ölçümlerde bu düzenek kullanılmıştır. Kurulan bu düzenekte birbirinden izolesi kumaşla sağlanabilen iki oda simüle edilmeye çalışılmıştır. Son olarak yapılan deneyler sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; historical development and theoretical foundations of electromagnetic compatibility and electromagnetic interference are investigated. Shielding, which is one of the methods used for electromagnetic compatibility are discussed in detail. Focused on the types and levels of electromagnetic shielding. Use of space and the importance of the element boron is described. Given information about the boron compound of boron carbide applicated the fabric used as a shielding material. A test system established by minimizing chamber room logic and used for the measurements. In this set up, try to simulate two room which is isolated with fabric. Finally, the data obtained as a result of the experiments were analyzed.