Muğla-Fethiye ormanlarında yangın yönetimi ve organizasyonu
Fire management and organization in Muğla-Fethiye forest
- Tez No: 373050
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Muğla-Fethiye Ormanlarında Yangın Yönetimi ve Organizasyonu”isimli bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak 2012-2013 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'nde orman yangınlarının seyri ve çıkan yangınlarla etkili bir savaş için ne gibi uygulamalar yapılması gerektiği ve bunların etkinliklerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır Ülkemizde yangın çıkmadan önce ve yangın esnasında ya da yangından sonra yapılan uygulamalarla ormanlarımızdaki yangın zararı en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'nün eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri, ulaşım, yangın söndürme ekipleri, kullanılan el aletleri ile motorlu araçların durumu, gözetleme, yangın emniyet yol ve şeritleri, haberleşme organizasyonları ile havuz ve göletler, yangınla savaşta kullanılan araç ve gereçlerin miktarları, özellikleri ve uygun yerlere konuşlandırılmalarının planlanması, hava araçlarının kullanımı, diğer kurumların katkıları incelenmiştir. Bu inceleme sonuçlarına dayanarak yangın koruma ve savaş uygulamalarının etkinliği irdelemiş, yangınların mevcut ormanlar üzerindeki zararını en az düzeye indirmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This Study entitled“Fire Management and Organization in Muğla-Fethiye Forest”was conducted between 2012 and 2013 as a master's thesis at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Forest Engineering Department. It was performed in order to identify the course of forest fires, the actions to be taken in order to fight the forest fires effectively and the efficiency of such actions in Fethiye Forest Directorate. The actions taken before, during and after forest fires in our country are aimed at minimizing the damage from fire to our forests. The training and awareness-raising activities of Fethiye Forest Directorate; status of transportation; fire brigades, status of the hand tools and motor vehicles used; observation; fire safety roads and lanes; organization of communication as well as pools and ponds; quantity, properties of the instruments and equipment used to fight fires and plans for their proper deployment; utilization of air vehicles; and the contributions of other institutions were analysed in this study. Based on the results of this analysis, the efficiency of the fire protection and fire-fighting practices were reviewed, and suggestions were put forward to minimize the damage from fires to the forests.