Siyanür dışıçözücüler yardımıyla e-atıklardan değerli metal kazanımı
Precious metal recovery from waste by using non-cyanide lixiviants
  1. Tez No: 373059
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA UTKU AKÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada kentsel atıklardan bahsedilerek, bu kentsel atıklardan biri olan elektronik atıkların geri dönüşümüne yönelik çalışmalar araştırılmıştır. Avrupa Birliğinin WEEE ve RoHS direktifleri ülkemizi yakından ilgilendirmektedir. Bu yüzden sanayimizde, e-atıkların yok edilmesi ve geri kazanılması zorunlu hale gelmektedir. Aynı zamanda yeni üretilecek elektrikli ve elektronik cihazlarda tehlikeli ve zehirli metal kullanımı azaltılmalıdır. Elektronik atıklar içerdikleri yüksek metal ve değerli metal oranları dikkate alındığında önemli bir ikincil kaynak olarak değerlendirilmektedir. Yeniden elektronik atıkların değerlendirilmesi için diğer geri kazanım yöntemlerine oranla, daha fazla avantaja sahip olması nedeniyle hidrometalurji (liç) yöntemi tercih edilmektedir. Bu tez çalışması sonunda elektronik atıkların sallantılı masa işlemlerinden sonra, tiyosülfat liç deneyleri ile % 76,67 altınkazanılmıştır.Diğer bir aşamada ise bakır sülfat liçi uygulanarak,içeriğindeki bakır oranı azaltılan elektronik atıklarla iyodin liçi gerçekleştirilmiştir. İyodin liçi ile %99-100 Au kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recycling of the electronic wastes, which is one of the urban wastes, was investigated in this thesis. WEEE and RoHS directives of the European Union directly concern our country. This is why, environmental friendly destruction of e-wastes and its recycling become compulsory in our industry. Concurrently, use of hazardous and toxicant metals in future electric and electronic equipments should be decreased. Electronic wastes are considered as an important secondary source, considering the precious and high amount of metals in them. For recovering of electronic waste, hydrometallurgical methods are preferred, since they have more advantages compared to the other recycling methods. After the shaking table process of electronic waste, 76.67% Au was recovered by the experiments of leach of thiosulphate as a result of this thesis. In another study, iodine leaching had been carried out with copper percentage reduced electronic waste, by applying copper sulfate leaching. %99-100 Au was recovered with iodine leaching.