Kirlenmiş sedimentlerden biyohidrometalurjik yöntemlerle metal uzaklaştırma
Metal removal from contaminated sediments with biohydrometallurgical methods
- Tez No: 373060
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA UTKU AKÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında farklı deniz, nehir ve limanlardan toplanan sedimentler üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucu çeşitli ağır metallerin sulara karıştığı ve zamanla toprakta ağır metaller içeren çökeltiler oluşturduğu gözlenmiştir. Bu ağır metallerin biyoliç gibi uygun geri kazanım yöntemleriyle sedimentten ayrılması sağlanmıştır. Örnek olarak çeşitli limanlardan toplanan sedimentler incelenerek hangi ağır metallerin, hangi miktarlarda ve nerelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Ağırlıkça fazla olan ağır metaller üzerinden yola çıkılarak yapılan çalışmada toprak, su veya atıklardan metallerin geri kazanılma potansiyelleri ortaya konmuştur. Sedimentlerden ağır metallerin çözeltiye alınması için gerekli olan biyoliç süreci araştırılarak Zn, Cr, As ve Ni kazanımlarına yaptıkları etkilerin karşılaştırılması sonucunda laboratuvar çapta biyohidrometalurjik bir süreç geliştirilmiştir. Sediment tipi (Livorno-Piombino), inokulum hacmi (%10-50) ve biyoliç süresi (7-18 gün) gibi çeşitli faktörlerin, metallerin çözeltiye alınmasındaki etkileri araştırılarak, bu etkilerin belirlenmesi için Yates işaretleme yöntemi ile ANOVA (Analysis of Variance) analitik yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Acidithiobacillus thioooxidansile yapılan deneyler sonucunda sedimentlerden maksimum %19 Zn, %30 As ve %13 Ni metalinin çözeltiye alındığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mentions generally about on the samples taken from different seas, rivers and harbours. The results of this research showed that various kind of heavy metals presented in water has been concentrated in the soil sediments in over time. These heavy metals could be separated from the sediment with the appropriate biohydrometallurgical methods, such as bioleaching approaches. As an example, sediments collected from different parts has been precisely examined and it has been determined that in which part of the soil, and how much amounts of heavy metals occurs. More focuses have been taken on the percent of the heavy metals in the sediments. Therefore, recovery potential of these heavy metals from different kind of environment, such as soil, water or also waste metals was investigated. In this thesis research for extraction of heavy metals from marine sediments: a hydrometallurgical process is developed as a result bioleaching methodswith calculating the effects of these methods on Zn, Cr, As and Ni extraction. The effects of type of sediments (Livorno or Piombino), volume of inoculum and leaching time to the Zn, Cr, As and Nirecovery are studied and to determine the effects of all these factors to the Co and Mo recovery, Yates notation and Analysis of Variance (ANOVA) methods are used. As a result of leaching with Acidithiobacillus thioooxidans max. 19% Zn, 30% As and 13% Ni extraction of yields were achieved.