İscehisar-Seydiler (Afyon) arasındaki birimlerin jeolojisi, volkanik kayaçların petrografik ve jeokimyasal incelemesi
Geology of the units between iscehisar and Seydiler (Afyon) district, petrographical and geochemical investigation of volcanic rocks
- Tez No: 373071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar iline bağlı İscehisar İlçesinin Kuzey Batısında yüzeyleyen Karakaya volkaniklerinin mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özellikleri incelenmiş, volkanizmanın kökeni ve oluşumunda etkili olan süreçlere açıklık getirilmeye çalışılmıştır. İnceleme alanının temelini Doğanlar şisti ve İscehisar Mermerleri oluşturmaktadır. Bunun üzerinde ise patlamalı volkanizma ürünü olan Seydiler İgnimbriti diskordan olarak yer almaktadır. Seydiler ignimbriti üstünde ise efüzif volkanizma ürünlerinin akmasıyla meydana gelmiş olan, Karakaya volkanitleri diskordan olarak yer alır. Geç Miyosen-Erken Pliyosen yaşlı; akarsu-göl ortamında çökelmiş olan Gebeciler formasyonuna ait çakıltaşı, kumtaşları ve Kuvaterner yaşlı alüvyonlar önceki tüm birimleri uyumsuz olarak örtmektedir. Çalışmaya konu olan Karakaya volkanikleri kimyasal içeriklerine göre trakiandezit ve bazaltik-trakiandezit olarak sınıflandırılmıştır. Seydiler ignimbritinin ise riyolit bileşimde olduğu tespit edilmiştir. Bölgedeki kayaçların oluşumunda fraksiyonel kristalleşmenin yanında, magma karışımı, dalma-batma ve/veya kabuksal kirlenme süreçlerinin de etkili olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, mineralogical-petrographical and geochemical characteristics of the Karakaya volcanics of Iscehisar region, located in NW of the city of Afyonkarahisar were examined and the origin and processes which were effective in the formation of volcanism were tried to be clarified. In the investigation area, the basement is represented by Doğanlar schists and Iscehisar marble which is overlain Seydiler Ignimbrites, product of explosive volcanism. Karakaya Volcanics which was formed by flow of effusive volcanism products overlie Seydiler Ignimbrites by unconformity.Late Miocene-Early Pliocene aged conglomerate and sandstone which belongs to Gebeciler Formation deposited in stream-lacustrine environment and Quaternary aged alluvium unconformably overlie all former units. Karakaya Volcanics, subject of this study, are classified as trachybasalt, basaltic-trachyandesite by their chemical composition. It also has been determined that Seydiler ignimbrite is rhyolitic in composition. It has shown that not only the fractional crystallisation processes but also magma mixing, the subduction and/or crustal contamination process was effective in the formation of the rocks in the region.