Afyonkarahisar bölgesi bazaltının seramik sır hammaddesi olarak değerlendirilmesi (1200 °c)
Evaluation of Afyonkarahisar region basalt as a ceramic glaze raw material
  1. Tez No: 239484
  2. Yazar: MİNE ERGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜNEVVER ÇAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçmişten bugüne geçen süreçte, birçok uygarlıkta doğal taşlar çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Magmatik kayaçlar sınıfına giren bazalt, bu doğal taşların en çok bilinenlerindendir. Dünyada pek çok bölgede yaygın olarak bulunan bazaltın esas minerali feldspat olup rengi genellikle koyu gri ve siyahtır. Ülkemizde bazaltın kullanıldığı pek çok tarihi eser olmakla beraber genellikle mimari yapılarda, karayollarında, barajlarda, park ve bahçelerde, yaya kaldırımlarında kullanılmaktadır. Son yıllarda ise yeni hammadde arayışları içinde seramik sektöründe de bazalt ile farklı disiplinlerde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada da Afyonkarahisar ili, İscehisar ilçesindeki Seydiler Kasabası'nın kuzey batı'sındaki Karakaya tepesinde bulunan ve Kanatoğlu firmasına ait olan ocaktan alınan bazalt, tek başına ve ergitici özelliği olan sır hammaddeleriyle ikili sistemlerde belirlenen oranlarda kullanılmıştır. Az sayıda hammadde kullanarak arzu edilen camlaşma, renk ve doku özelliğine sahip sırlı yüzeyler oluşturmaya amaçlayan çalışmada, bu ikili sistemden iki reçete baz alınarak farklı oksitler ile artan oranlarda renklendirme yapılmıştır. Afyonkarahisar bazaltı ile hazırlanan sırların 1200 ºC'de pişirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural stones have always been used in many areas from past to the present by the ancients. Basalt which is categorized in magmatic rocks is the most well-known ones. It is commonly found in many regions of all over the world and its basic mineral is feldspat and its colour is generally dark gray and black. Although there are plenty of historical buildings made of basalt, it is mainly used in the arcthitecture.In the recent years, while seeking for a new raw material in ceramic industry, several new researches are also done by using basalt by different disciplinary.In this study, basalt has been provided from mine belonging to Kanatoğlu Company and which is established in Karakaya Hill in the northwest of Seydiler town of Afyon, İscehisar county. It has been used alone or with the glaze raw materials which have melting properties, in the dual systems as prescribed before. In order to form glazed surfaces that have the desired vitrification,colour and tissue features by using the minimum raw materials, colouring have been done in gradually increased proportions with respect to two receipts of this dual system. It has been aimed that glazes prepared by Afyon basalt is fired at 1200 °C.