Bıldırcın yetiştiriciliğinde, farklı yağ kaynaklarının rasyonda kullanımının besi performansı, karkas özellikleri, et kalitesi ve raf ömrü üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of using different fat sources in diets on performance, carcass characteristics, meat quality and shelf life in quail production
  1. Tez No: 373080
  2. Yazar: ORHAN ONUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada farklı yağ kaynaklı rasyonların (ayçiçek yağı (Helianthus annuus), zeytinyağı (Olea europaea), balık yağı, keten tohumu yağı (Linum usitatissimum) ve ısırgan otu tohumu yağı (Urtica dioica)) besi performansı, karkas özellikleri, bıldırcın et kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisi incelenmiştir. Et örneklerinde pH, renk, tekstür, nem, kül, protein, yağ, TBARS (Tiyobarbitürik asit reaktif ürünleri), kolesterol ve yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir. Ayrıca, et örnekleri vakum paketlenerek 4 ºC ve -18 ºC'lik depolama koşullarında depolanmış ve depolama sırasında meydana gelen değişimler takip edilmiştir. Araştırmada kullanılan Japon bıldırcınları Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bıldırcın ünitesinde yetiştirilen bıldırcınlardan temin edilmiştir. Kullanılan bıldırcınların yetiştirilmesi için ayrılan yumurtalardan kuluçka süresi sonucunda kuluçka makinesinden alınıp kafeslere yerleştirilen bıldırcınlara, ilk iki hafta etlik civciv başlangıç yemi verilmiştir. Bıldırcınlar ikinci hafta sonuna kadar eşit koşullarda bakım ve besleme işlemine tabii tutulmuş, ikinci hafta sonunda cinsiyet ayrımı yapılarak sadece erkekler araştırma için kullanılmıştır. Daha sonra gruplar şansa bağlı dağıtılan erkeklere deneme için hazırlanan farklı yağ kaynağı içeren yemler verilmeye başlanmıştır. Bazal bir rasyon oluşturulduktan sonra, rasyonda sadece test edilen beş farklı yağ kaynağı değiştirilerek kullanılmıştır. İki haftalık ön besleme sonrasında, farklı yağ kaynaklı (ayçiçek yağı, zeytinyağı, balık yağı, keten tohumu yağı ve ısırgan otu tohumu yağı) beş rasyon hazırlanıp, bıldırcınlar 5 hafta süre ile beslenmiştir. Deneme gruplarında her tekerrür 25 olmak üzere toplamda 250 bıldırcın beslenmiştir. Her hafta canlı ağırlık değişimi hesaplanmıştır. Ayrıca günlük verilen yem miktarı hesaplanarak, yemden yararlanma oranı da tespit edilmiştir. Besi performansı ile ilgili canlı ağırlık değişimleri haftalık tartımlardan hesaplanmıştır. Kesim işlemi yedinci haftanın sonunda yapılmıştır. Kesim sonrası karkas ağırlıkları tartıldıktan sonra karkaslar parçalara ayrılmıştır. Daha sonra vakum paketlenen bıldırcın göğüs etleri 4 ºC ve -18 ºC de depolanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different fat sources (sunflower oil (Helianthus annuus), olive oil (Olea europaea), fish oil, flax seed oil (Linum usitatissimum) and nettle seed oil (Urtica dioica)) on quail meat quality, fattening performance, carcass characteristics and shelf life were investigated. pH, color, texture, moisture, ash, protein, fat, TBARS, cholesterol and fatty acid composition were determined in meat samples. After vacuum packaging, meat samples were evaluated for shelf life during storage period at 4 ºC and -18 ºC. Japanese quails used in this study were obtained from Suleyman Demirel University, Faculty of Agriculture quail production unit. Day old quails taken from incubator were placed in cages and given broiler starter diet during first two weeks feeding period. All quails were treated in the same management routines until the end of the second week and then male quails were selected to use in nutrition experiments. Then equal numbers of male quails were randomly divided into the experimental groups. After preperation of standard diet, only the oil content of the diet was changed with tested five different oil sources. After 2 weeks of prefeeding period, quails were then fed with diet containing five different fat sources (sunflower oil or olive oil or fish oil or flax seed oil or nettle seed oil) for a period of 5 weeks. A total of 250 quails (25 in each replicates) were fed during nutrition experiment. Live weight change was calculated each week and feed conversion ratio (FCR) was also determined by the use of the amount of consumed feed per week. Live weight changes related to fattening performance were calculated by weighing quails each week. Quails were slaughtered at the end of the seven weeks, carcass weights were determined and breast meat was removed from carcass. After vacuum packaging process was performed, quail meat samples were stored at 4 ºC and -18 ºC.