Türkiye'de kurulan rüzgâr enerji santrallerin (RES) peyzaj onarım çalışmalarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Founded in Turkey wind power plant (WPP) examination of landscape rehabilitation works in terms of landscape arhitecture
- Tez No: 373102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ile enerjiye olan talep de doğru orantılı olarak yükseliş göstermektedir. Fosil yakıtların çok tüketilmesi ve bu tüketim sonucu doğaya verilen zarar, insanlarda çevre bilincinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 20. yüzyılın sonlarından 21. yüzyılın başlarına doğru insanlarda oluşan çevre bilinci onları geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Rüzgâr, güneş ve dünya var olduğu sürece devam edecek olan önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Rüzgâr enerji santralleri küresel ölçekte su tüketimi, karbondioksit salınımı, ham madde ve tehlikeli atık gibi problemleri çözmeye katkı sağlarken; bölgesel ölçekte doğal ve kültürel peyzajı değiştirmekte ve estetik değerleri kesintiye uğratmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı; araştırma alanı olan Osmaniye-Bahçe Rüzgâr Enerji Santrali'nin doğal ve kültürel peyzaj özelliklerine etkisinin araştırılması ve bu etkilerin peyzaj onarım tekniklerini kullanarak tamamen ortadan kaldırılması ya da etkilerin minimum düzeye indirilmesidir. Bu doğrultuda araştırma alanın doğal ve kültürel peyzaj özellikleri hakkında bilgiler ortaya konmuştur. Alanının I. dereceden deprem bölgesinde; erozyon durumunun“Şiddetli”ve“Çok Şiddetli”derecelerde yer aldığı sonucuna varılmıştır. Farklı yükseklik ve eğim gruplarında yer alan rüzgâr türbinlerine erişimi sağlayan yolların kenarlarında ve türbin çevresinde şevler ortaya çıkmıştır. Araştırma alanının I. Dereceden deprem bölgesi ve“Şiddetli”,“Çok Şiddetli”erozyon durumuna sahip olmasından dolayı, şev alanları olası etkilere açık hale gelmektedir. Bu etkileri ortadan kaldırmak amacıyla; alanda canlı ve cansız materyallerle gerçekleştirilen peyzaj onarım teknikleri kullanılmıştır. Bahçe Rüzgâr Enerji Santrali'nin doğal peyzaj alanlarında sebep olduğu tahribatlar, peyzaj onarımında esas olan“doğayı taklit etme”ilkesine dayanarak minimize edilmiş ve araştırma alanına yönelik peyzaj onarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With rapidly increasing the world population, demand of energy also linearly shows rises. A lot of consumption of fossil fuels and damage which is given to nature as a result of this consumption, environmental awareness in humans has provided to emerge. From the end of the 20th century towards the beginning of the 21st century environmental consciousness that occurs in humans heads for to traditional and renewable energy sources. As long as there is sun and the World, wind which will continue is an important renewable energy source. While on a global scale the wind power stations contribute to solve problems such as water consumption, carbon dioxide emission, raw material, hazardous waste, on a regional scale it changes natural and cultural landscape and interrupts aesthetic values. In this context the purpose of study, Osmaniye-Bahçe Wind Power Plant which is research area was investigated the effects of natural and cultural landscape features and these effects completely were abolished by using landscape rehabilitation techniques or they were reduced to minimum level. In this direction informations about natural and cultural landscape properties of research area were introduced. At first- degree earthquake zone of the research area; it was concluded that erosion of state is located 'Severe' and 'Very severe' degrees. Slopes emerged at the road edges and around turbines that provide to access wind turbine which takes at different heights and slope groups. Because of first degree earthquake zone of the research area and having 'Severe', 'Very Severe' erosion state, slope areas became clear to the potential impact. In order to eliminate these effects, landscape rehabilitation techniques that are carried out living and non-living materials was utilized in the area. Destructions that Bahçe Wind Power Station cause in natural landscape areas was minimized 'imitate nature' based on the principle which is essential for landscape rehabilitation and landscape rehabilitation proposals was developed for the research area.