Proje yönetim metodolojileri-iş gücü verimliliği ilişkisi: Türkiye'deki rüzgâr enerjisi santralleri kurulumuna ilişkin bir uygulama
Project management methodologies-workforce efficiency relationship: An application on the installation of wind power plants in Turkey
- Tez No: 967514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BİLGEHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Economics, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada rüzgâr enerjisi santrallerinin kurulumu projelerinde karşılaşılan proje yönetimi problemlerinin neler olduğu, rüzgâr enerjisi santrallerinin kurulumu projelerinde uygulanan proje yönetimi metodolojilerinin neler olduğu, karşılaşılan sorunlar ile uygulanan metodoloji arasındaki korelasyonun tespiti ve rüzgâr enerjisi santrali kurulumunda uygulanması gereken en uygun proje yönetimi metodolojisini tespitinin yapılması amaçlanmıştır. Türkiye'de kurulan RES'lerde uygulanan proje yönetimi metodolojisini tespit etmek üzere anket (Ek-1) geliştirildi. Türkiye'de bulunan 274 firmaya çevrimiçi ortamda gönderildi örneklemde bulunan bu firmalar enerji bakanlığının resmi sitesinden alınmıştır. Firmaların proje uygulayıcılarına bu çevrimiçi anketimiz uygulanmıştır. Burada alınan veriler jamovi ile analiz edilip bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular sonucunda metodoloji ile RES'lerin karşılaşılan sorunların korelasyonu sonuçlar tespiti yapılmıştır. Rüzgâr enerjisi santralleri kurulumundaki proje yöneticilerin kullandıkları metodolojinin yoğunluğuna bakıldığında waterfall, kanban, lean, agile, scrum, başarıda ise sıranın waterfall, kanban, agile, scrum, lean olduğu analiz edilmiştir. Bunun sonucu olarak waterfall, kanban metodolojilerini kullanan yöneticilerin doğru bir teknik kullandığı ve kullanmaya devam etmesi gerektiği RES kurulumuna uygun olduğu, fakat lean metodolojisi kullanan proje yöneticilerinin RES kurulumuna uygun olmadığı, bu tekniği kullanan proje yöneticilerinin öncelikli olarak waterfall sonra kanban metodolojisinin uygulaması gerektiği tespit edilip, proje yöneticilerin proje başarısı için metodoloji değişmeleri gerektiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine what the project management problems encountered in wind power plant installation projects are, what the project management methodologies applied in wind power plant installation projects are, to determine the correlation between the problems encountered and the applied methodology, and to determine the most appropriate project management methodology that should be applied in wind power plant installation. A survey (Annex-1) was developed to determine the project management methodology applied in WPPs established in Turkey. It was sent online to 274 companies in Turkey. These companies in the sample were taken from the official website of the Ministry of Energy. This online survey was applied to the project implementers of the companies. The data received here was analyzed with jamovi and findings were obtained. As a result of these findings, the correlation between the methodology and the problems encountered in WPPs was determined. When we look at the intensity of the methodology used by project managers in the installation of wind power plants, it is analyzed that the order of success is waterfall, kanban, agile, scrum, lean. As a result, it has been determined that managers using waterfall and kanban methodologies are using a correct technique and should continue to use it, and it is suitable for RES installation, but project managers using lean methodology are not suitable for RES installation, and project managers using this technique should first apply waterfall and then kanban methodology. It is predicted that project managers need to change their methodology for project success