Dikey bahçe ve Türkiye' deki örnekleri üzerine bir araştırma
A study on vertical garden and samples in Turkey
- Tez No: 373104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeşil alan kavramı, giderek yapılaşan ve betonlaşan kentlerimizde önemi günden güne kazanan ve artan bir kavramdır. Kaybolan doğanın yerine yenisini yapma, yeni yeni bilinç kazanmış, toplum ve Evreciler yeni çözüm arayışları içerisine girmiştir. Çünkü hızla gelişen kentleşmenin verdiği tahrip yüzünden kentsel yaşam kalitesi düşmekte ve kent sakinleri bundan etkilenmektedir. Bu nedenle günlük yaşamda en çok vakit geçirdiğimiz alanlar olan çalışma ve yaşam alanlarımızda, yeşil alanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek ve alternatif çözümler sunmak amacıyla, son zamanlarda üretilen ekolojik ve estetik çözümlerden biri“dikey bahçe”adını alan bitkilendirilmiş cephe tasarım ve uygulamalarıdır. Dikey bahçe uygulamaları, uygun bitki türü, sulama tekniği, toprak sistemi, vb. malzemeler, yapılacak olan sistemin özelliğine göre seçilir. Ayrıca yapılan bu uygulamanın, doğal çevre ve kaynakların korunmasına, çevre kirliliği yaratmamasına dikkat edilmesi, insanların içinde bulunduğu ortamların yaşam konforunun yükseltilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada dikey bahçe uygulamalarının Türkiye' de ve dünyada yapılmış örneklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın, kentlerin alternatif yeşil olan oluşturmada ve sürdürülebilirliği sağlamada yapılacak çalışmalara katkı sağlanacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of green areas, gradually building our cities, and concretion is gaining importance day by day. Replace the lost nature, making the newly regained consciousness, community and environmental entered into the search for new solutions. Because of the rapidly growing urbanization destroyed because of his declining quality of urban life and urban residents are affected. Therefore, in everyday life, which are the places we spend the most time working and living in our area, we need more green areas. To resolve this need and to provide alternative solutions, recently produced one of the ecological and aesthetic solutions 'vertical garden' is the name of the area planted facade design and implementation. Vertical gardening practices, appropriate plant species, irrigation techniques, soil system, and so on. Materials are selected according to the characteristics of the system to be made. Also made this application, the protection of the natural environment and resources, be careful not to cause environmental pollution, the presence of people in terms of the improvement of living comfort is very important. In this study, vertical gardening practices in Turkey and around the world design examples are intended to be examined. This study of cities in creating alternative green ones and ensuring sustainability are thought to contribute to the work to be done.