Bafa Gölü Tabiat Parkı (Aydın) havzasından seçilmiş farklı habitatların alticini (Coleoptera: Chrysomelidae: Galerucinae) tür çeşitliliğinin karşılaştırılması
Comparation of alticini (Coleoptera: Chrysomelidae: Galerucinae) species diversity in different habitats selected from Bafa Lake Natural Park (Aydin) basin
- Tez No: 373125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bafa Gölü Tabiat Parkı'ndan seçilen farklı floristik özelliklere sahip zeytinlik ve çayırlık alanların Alticini tür kompozisyonu, çeşitliliği ve benzerliği karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Araştırma tabiat parkından seçilen dört farklı alanda 15 günlük periyotlarla gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak 10 cinse bağlı 55 türe ait toplam 480 Alticini bireyi kaydedilmiştir. Bu türlerden Psylliodes wrasei Leonardi et Arnold, 1995 ve Longitarsus aeruginosus (Foudras, 1860), Türkiye Alticini faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Shannon-Wiener, Simpson, Alpha ve Hill çeşitlilik indekslerine göre Çayırlık Alan 1 en çeşitli alan olarak tespit edilmiştir. Jaccard ve Bray-Curtis benzerlik indeksleri, Çayırlık Alan 1 ve Zeytinlik Alan 1'in daha yakın ilişkili olduğunu göstermiştir. Seçilen alanlardaki Alticini komunitelerinin daha detaylı anlaşılabilmesi için örneklemeler sonucunda elde edilen veriler Rarefaction ve Abundance plot k-dominance analizleri ile grafiksel olarak da ortaya konulmuştur. Bu analizler sonucunda da Çayırlık Alan 1 en çeşitli alan olarak belirlenmiştir. Alanların tür çeşitliliğini etkileyen muhtemel sebepler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alticini species composition, richness and abundance were investigated among olive groves and meadows which have different floristic characteristics chosen from Bafa Lake Natural Park. The study was conducted in four different ares, selected from natural park, at 15 day intervals. Consequently, a total of 480 individuals belonging to 10 genera and 55 species of Alticini were recorded. Among them Psylliodes wrasei Leonardi et Arnold, 1995 and Longitarsus aeruginosus (Foudras, 1860) were indicated as new records for the fauna of Turkey. According to Shannon-Wiener, Simpson, Alpha and Hill indices of diversity, Meadow-Area 1 is the most diverse habitat. Jaccard and Bray-Curtis similarity indices showed that Alticini communities in Olive grove-Area 1 and Meadow-Area-1 are more closely related. In order to consider Alticini communities in detail from different habitats chosen, data gathered from regular samplings were also displayed by graphics obtained from analyses of Rarefaction ve Abundance plot k-dominance. As a result of these analyzes, Meadow-Area 1 has been determinated as the most diverse habitat in paralel with other results. The reasons affecting species diversity of areas were also discussed.