Koyun (Ovis aries)'larda makroskobik tükürük bezlerindeki glikokonjugatların lektin histokimyası ile belirlenmesi
The determination of glycoconjugates in macroscobic salivary glands in sheep (Ovis aries) by lectin histochemistry
  1. Tez No: 373126
  2. Yazar: BORA ÖZKARASU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Koyun (Ovis aries)'da mkroskobik tükürük bezlerindeki glikokonjugatların lektin histokimyası ile belirlenmesi amaçlandı. Araştırmada erişkin koyunlara ait kulakaltı (Glandula parotis), çenealtı (Glandula submandibularis) ve dilaltı (Glandula sublingualis) tükürük bezlerinden alınan örnekler materyal olarak kullanıldı ve Con A (Canavalia ensiformis), UEA-I (Ulex europaeus) ve BSA-I-B4 (Bandeiraea simplicifolia) lektinleri uygulanarak değerlendirildi. Yapılan incelemeler sonucunda parotis bezinde UEA-I (+) glikokonjugatın seröz korpus glandulaların hücre yüzeyinde çok yoğun miktarda bulunduğu saptandı. Parotis ve sublingual tükrük bezinin akıtıcı kanal hücrelerinin yüzeyinde ise UEA-I, Con A ve BSA-I-B4 reaksiyonlarının çok güçlü ve güçlü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the glycoconjugates in macroscopic salivary glands of sheep (Ovis aries) by lectin histochemistry. The samples taken from parotid (Glandula parotis), submandibular (Glandula submandibularis) and sublingual (Glandula sublingualis) salivary glands of adult sheep were used as material in this research, and they were evaluated using Con A (Canavalia ensiformis), UEA-I (Ulex europaeus) and BSA-I-B4 (Bandeiraea simplicifolia) lectins. As a result of the investigations, a very intense amount of UEA-I (+) glycoconjugate was found in cell surface of serous corpus glandula in parotid gland. It was detected that UEA-I, Con A and BSA-I-B4 reactions were very strong and strong in cell surface of eluent channel of parotid and sublingual salivary glands.