Genetik algoritma ile baskı devre yerleşim optimizasyonu
Print circuit layout optimization wi̇th genetic algori̇thm
  1. Tez No: 373143
  2. Yazar: VOLKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Elektronik cihazlar günlük hayatımızın her alanına girmektedir. Elektronik cihazların kullanım oranları arttıkça karşılaşılan sorunlarda artmaktadır. Bu sorunlar kullanıcılar tarafından oluşturulan veya üretimden kaynaklı problemlerdir. Üretim kaynaklı problemlerin başında ise tasarım sorunları gelmektedir. Elektronik cihaz tasarımında; cihazın kapladığı alan, elektronik devre elemanlarının çalışma esnasında birbirlerini etkilemesi, elemanların aşırı ısınması, devrelerin ağırlığı, devre yoğunluğu, maliyeti vb. üzerinde çalışılan konulardır. Bu tez çalışmasında; elektronik cihaz tasarımında üzerinde çalışılan bu konulardan pasif devre elemanlarının çalışma esnasında birbirlerine sıcaklık etkileri dikkate alınarak devrenin boyutunun küçültülmesi, Genetik Algoritma ile Baskı Devre Yerleşim Optimizasyonu yapılmıştır. Elektronik devre kartları (baskı devre) üzerindeki eleman yerleşimleri, devredeki eleman sayısına ve elemanların özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Yapılan çalışmada devre elemanı yerleşim işlemi; elemanların sıcaklık değerleri, boyut ve bacak sayılarına göre optimize edilerek gerçekleştirilmiştir. Uygunluk fonksiyonu, elektronik devre kartı (baskı devre) üzerindeki devre elemanlarının yerleşimi sonrasında kartın boyutları en az alanı kapsayacak biçimde oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada, baskı devre yerleşim problemleri için uygun kısıtlar belirlenmiş ve bu kısıtlar göz önünde bulundurularak elektronik devre elemanlarının yerleşimi Genetik Algoritma kullanılarak gerçekleştirilmiştir. C# programlama dilinde hazırlanan program kullanıcı etkileşimli arayüze sahiptir. Çalışma sonucunda, genetik algoritma ile optimize edilen elektronik devre kartları (baskı devre) üzerindeki devre eleman yerleşimleri; devre elemanları birbirini etkilemeyecek ve devrenin boyutu en küçük olacak şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic devices fall into all areas of our daily life. Use of electronic devices has been increasing at rates proliferate the problems encountered. These problems are created by users or are sourced production. At the beginning of the production-related problems are come design problems. In the design of electronic devices; the area covered by the device, the electronic circuit elements to influence each other during operation, overheating of elements, circuits weight, circuit density, cost etc. are working on the issues. In this thesis; of these issues in the design of electronic devices studied passive circuit elements by considering the effect of temperature during operation to each other to reduce the size of the circuit, PCB Layout Optimization with Genetic Algorithms have been made. Electronic circuit boards (printed circuit board) layout elements on the circuit and the number of elements are different according to the characteristics of the elements. In the study, layout process circuit element; the temperatures of the elements, according to the size and number of legs was achieved by optimizing. The fitness function, the electronic circuit board (printed circuit board) after placement of the circuit elements on the sizes of the card are formed so as to cover at least area. In the study, suitable for printed circuit board layout problems defined constraints and these constraints considering the placement of electronic circuit elements was performed using Genetic Algorithm. Program is prepared in C # programming language has interactive user interfaces. As a result, genetic algorithm optimized with electronic circuit boards (printed circuit board) layout of the circuit elements on; circuit elements and circuits that interact with one another so that the size of the smallest was performed.