Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde öğrenci açısından trimester eğitim sisteminin incelenmesi: Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO örneği
Investigation of trimester education system from students perspectives with university-industry cooperation: University of Gaziantep, Naci Topçuoğlu Vocational High School sample
- Tez No: 373142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişmiş ülkelerdeki mesleki eğitim sistemlerine bakıldığında, üniversite-sanayi işbirliği içerisinde ağırlıklı olarak uygulamaya dayalı eğitimler verildiği görülmektedir. Ülkemizdeki meslek yüksekokullarında ise uygulama eğitimine yeterince yer verilmediği görülmektedir. Trimester eğitim sisteminde, staj süresi toplam 130 işgününe çıkarılmış, iki dönemi kapsayacak hale getirilmiştir. Öğrencinin iki yıl içerisinde eğitim almış olduğu dönem sayısı da 4'ten 6'ya yükselmiştir. Bu çalışmada, trimester eğitim sisteminde öğrenim gören öğrenciler ile klasik eğitim sisteminde öğrenim gören öğrencilerine anket uygulaması yapılarak, öğrencilerin mesleki eğitim, staj ve trimester ile ilgili görüşleri karşılaştırılmış, trimester eğitim sistemi ile ilgili olarak sadece trimester eğitim sistemi içerisinde öğrenim gören öğrencilerin görüşleri değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, trimester eğitim sisteminde öğrenim gören öğrencilerin, mesleki açıdan ve eğitim sistemi açısından sorulan sorulara, klasik eğitim sisteminde öğrenim gören öğrencilere göre yaklaşık %25 oranında daha olumlu cevap verdikleri ve trimester eğitim sistemini tavsiye ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the vocational education systems are examined, it can be seen that generally education based on practice, with university-industry cooperation, is applied. However, it can be seen that there is not enough practical education at vocational higher schools in our country. In trimester education system, training period was increased to 130 working days and it contains two terms. The number of the terms, students get in two years increased from four terms to six. In this study, opinions of the students who study at trimester program and who study classical system about vocational education, training program and trimester by conducting questionnaire. About trimester, only the opinions of the students who study at trimester program were evaluated. When the results were examined, generally students studying at trimester give 25% more positive answers to the questions related to vocation and educational system than other students studying at classical system. Also, it can be seen that students studying at trimester advise trimester education system.