Zeolit ve pomzanın asfalt betonunda atık malzeme ve agrega olarak kullanımı
Investigation of the use of zeolite and pumice as aggregate in asphalt concrete
  1. Tez No: 373151
  2. Yazar: ESRA MİNE BÜYÜKDOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, zeolit ve pomza taşlarının atıklarının asfalt betonunda agrega ve filler malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle aynı granülometri eğrisine sahip kireç taşı numuneleri % 3, 4, 5, 6, 7 ve 8, zeolit ve pomza taşı numuneleri % 5, 6, 7, 8 ve 9 oranlarında asfalt çimentosu kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan numunelere Marshall stabilite deneyi uygulanarak optimum bitüm yüzdeleri belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen bitüm yüzdesi kullanılarak filler oranına göre % 4, 5, 6, 7 ve 8 oranlarında Marshall numuneleri hazırlanmış ve hazırlanan numunelerin stabilite ve akma değerleri belirlenmiştir. Elde edilen deformasyonlar ile filler/bitüm oranına göre optimum filler yüzdesi ve optimum bitüm yüzdesi tayini yapılmıştır. Daha sonra ince agrega zeolit iri agrega kireç taşı, ince agrega kireç taşı iri agrega zeolit, ince agrega pomza iri agrega kireç taşı ve ince agrega kireç taşı iri agrega pomza olacak şekilde numuneler hazırlanmış agrega/bitüm oranı % 4, 5, 6, 7 ve 8 oranlarında asfalt çimentosu kullanılmıştır. Numuneler Marshall stabilite deneyine maruz bırakılmış ve optimum bitüm yüzdeleri hesaplanmıştır. Bulunan optimum bitüm yüzdeleri karşılaştırılmıştır ve sonuç olarak özellikle zeolit ve pomza tozunun yaygın olarak bulunduğu bölgelerde, taşıma ve kurutma maliyetlerin kireç taşının maliyetini geçmediği kesimlerde, asfalt betonu karışımlarda kireç taşı yerine zeolit ve pomza taşının filler malzemesi olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was the zeolite and pumice waste used as aggregate and filler material were investigated in asphalt concrete. First of all, limestone samples have the same grading curve for percent of 3, 4, 5, 6, 7 and 8, and % 5, 6, 7, 8 ve 9 percent of samples of zeolite and pumice stone were prepared using asphalt cement. Then, filler ratio of 4, 5, 6, 7 and 8 samples were prepared using the percentage of bitumen and the Marshall Stability and flow rates of these samples were determined. Deformations obtained with the filler ratio was determined according to the percentage of the optimum filler percentage and optimum bitumen. Then a thin limestone coarse aggregate and fine aggregate zeolite and pumice aggregate limestone coarse aggregate samples are to be made of zeolite and pumice aggregate / bitumen ratio of 4, 5, 6, 7 and 8 percent asphalt cement was used. The samples were subjected to experiments in the Marshall stability and optimum bitumen percentages were calculated. The percentages were compared, and as a result, the optimum bitumen zeolite and pumice powder commonly found in particular regions, areas does not exceed the cost of transport and drying costs, lime stone, limestone instead of asphalt concrete mixtures was concluded that the andesite stone used as filler material.