Ayçiçeği yağında arsenik ve selenyum içeriğinin farklı sulama düzeylerine bağlı değişimi
The changes in the amount of arsenic and selenium in sunflower crude oils by different irrigation levels
- Tez No: 373163
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Sodyum selenit (Na2SeO3) ve sodyum arsenat heptahidrat (Na2HAsO4.7H2O) uygulanmış killi tın bünyeli bir toprakta yetiştirilen ayçiçeği bitkilerinin, tohum ham yağlarındaki arsenik ve selenyum miktarlarının farklı sulama düzeyleri için nasıl bir değişim gösterdiğinin araştırıldığı bu çalışmada; yarayışlı nemin yaklaşık % 50±10 tüketildiğinde; toprak nem içeriğinin tarla kapasitesi düzeyine çıkarılması (S1), S2: %90 S1,S3: %80 S1 ve S4:%70 S1 uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sunflower (Sunflower) plants grown in clay loam textured soil that sodium selenite (Na2SeO ) and the sodium arsenate heptahydrate (Na2HAsO4.7H2O) was applied. The changes of arsenic and selenium levels in seed crude oil extracted from these plants according to different irrigation levels were investigated. When about 50±10 % of available moisture was consumed; irrigation treatments were applied as follows: S1 :100% (to increase the level of the field capacity moisture content of the soil) and S2 : 90% S1, S3 : 80% S1 and S4: 70% S1. Sunflower seed yields in relation to irrigation levels were changed between 52.11 and 62.61 g plant-1 .