Mısır yağında arsenik ve selenyum içeriğinin farklı sulama düzeylerine bağlı değişimi
The changes of arsenic and selenium contents in corn crude oils by different irrigation levels
- Tez No: 373162
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, mısır tane ham yağlarındaki arsenik ve selenyum miktarlarının, farklı sulama düzeyleri için nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. Ham yağlar, Isparta-Kuleönü Serenler serisinden alınmış, sodyum selenit (Na2SeO3) ve sodyum arsenat heptahidrat (Na2HAsO4.7H2O) uygulanmış bir toprakta yetiştirilen Mısır (Zea Mays, Bora) bitkilerinden elde edilmiştir. Sulama uygulamaları, yarayışlı nemin yaklaşık % 50±10 tüketildiğinde; S1, toprak nem açığının tarla kapasitesi düzeyine değin tamamen giderilmesi, S2: % 90 S1, S3: % 80 S1 ve S4: % 70 S1 olarak gerçekleştirilmiştir. Mısır tane verimleri 49.40-110.15 gr bitki-1 aralığında değişmiş, en yüksek verim S2 uygulaması ve en düşük verim ise S4 uygulaması için elde edilmiştir. İstatiksel olarak S1 ve S2 uygulamaları, S3 ve S4 uygulamaları arasında farklılık bulunmamış ancak S1 ve S2 uygulamaları ile S3 ve S4 uygulaması arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Farklı sulama düzeyleri için mısır taneleri ham yağ içerikleri % 3.13-3.29 aralığında bulunmuş ve farklılıkların istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlenmiştir. Ham yağ As ve Se içerikleri için de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Keza sulama düzeyleri genelinde, As konsantrasyonunun 0.95- 1.13 mg kg-1 ve Se konsantrasyonunun ise 0.95 – 1.00 mg kg-1 aralıklarında değişmesi söz konusudur. Özellikle ham yağ ve As ve Se içerikleri arasında oluşabilecek farklılıkları bu çalışma koşullarında ve yer verilen su kısıtı düzeylerinde belirlemenin mümkün olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle benzer çalışmaların sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the amount of arsenic and selenium in crude oils of corn grains according to different irrigation levels were examined. The crude oils obtained from corn plants grown in the soil that were taken of Isparta-Kuleönü Stiles series and applied sodium selenite (Na2SeO3) and sodium arsenate heptahydrate (Na2HAsO4.7H2O). Irrigation applications were as follows: S1: % 100 (to increase the level of the field capacity moisture content of the soil) and S2: % 90 S1, S3: % 80 S1, S4: % 70 S1 when about % 50±10 of available moisture was consumed. Corn grain yields ranged between 49.90 and 110.15 g plant-1. The highest and the lowest yields were obtained from S2 and S4, respectively. While there were no differences between S1 and S2, and between S3 and S4; treatments S1 and S2 were statistically different from S3 and S4. Crude oil contents were in the range of 3.13 to 3.29, however these differences were not statistically significant. Similar results were obtained for the content of As and Se. Likewise at different irrigation levels, the concentration of As and Se ranged from 0.95 to 1.13 mg kg-1 and 0.95 to 1.00 mg kg-1, respectively. It was observed that determining possible differences for As and Se contents in crude oils were not possible at these irrigation levels and study conditions. Therefore, further studies are needed.