Gisela 6 kiraz anacının mikroçoğaltımı üzerine ışık kalitesinin etkileri
Effects of light quality on micropropagation of Gi̇sela 6 sweet cherry rootstock
  1. Tez No: 373171
  2. Yazar: RAMAZAN ULUDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN, DOÇ. DR. BEKİR ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ziraat, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Gisela 6 kiraz anacının mikroçoğaltımı ve köklendirilmesi üzerine ışık kalitesinin etkisi incelenmiştir. LED'ler renk çeşitliği ve stabilitesi yönünden flüorışıl lambalara göre üstünlük sağlamaktadır. Bitkinin yaprak genişliği, gövde kalınlığı, çiçeklenme ve kök boyu üzerinde olumlu sonuçlar verdiği için en yüksek oranda kullanılacak renk kırmızıdır. Kırmızı rengin LED'lerde yalın ve diğer renklerle karışımlı olarak kullanımı aydınlatmadaki olumlu etkilerini gözlemlemek içindir. Mavi renk ise, bitki ve kök boyunda artış sağlamakla birlikte diğer renk karışımlarındaki olumlu etkileri gözlemlemek üzere kullanılmaktadır. Günışığı renkteki LED'lerin kullanım amacı ise; diğer renklerle birlikte farklı oranlarda verildiğinde doku kültürü üzerindeki olumlu etkilerini gözlemlemek için kullanılmıştır. LED'lerin renkleri olan Kırmızı, Mavi, Günışığı renkler ve LED aydınlatmanın yalın renklerle yapılması ve farklı renklerin birbirleri ile oransal değerleri bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Soğuk beyaz LED ve Flüorışıl lambaların da yalın etkileri kontrol olarak denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of light quality on the micropropagation rootstock of Gisela 6 cherry has been investigated. The stability of color range of LEDs is better than the fluorescent lamps. Since the red color gives more positive results on the width of the plant leaves, stem thickness, stem length and the flowering, it will be used at the highest rate. The red color has been used by itself and blended with other colors in the LEDs in order to observe the positive effects of the color. The blue color has also given positive results in growth of the plant and root; it is used as blended with other colors to observe its beneficial effects in lightening. The intended use of LEDs in daylight color is observing the positive effects on the tissue culture of the plant when it is used in combination with other colors in different proportions. The main objective of this study is the Red, Blue and Daylight colors of the LEDs and the proportional values of these colors to each other and for each one. The effects of the cool white color of LED and fluorescent lamps were also tested as controls. According to the results of the study: The quality of lightening was found significant on the number of Suckers among the results of propagation and rooting parameters (p0.05). It was seen that the annual cost of red (100%) LED (15.75 TL) system is approximately three times cheaper than the fluorescent lamps (46.21 TL) when the cost analysis of fixed and variable costs per unit area (m2) was considered.