Antalya ili turunçgil bahçelerinde yaprakbiti türleri, avcı ve asalaklarının saptanması
Aphid species ,predators and parasites in citrus orchards of the province of Antalya
  1. Tez No: 373174
  2. Yazar: IŞIL SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Antalya ilinde 2011-2013 yıllarında yürütülen bu çalışmada, turunçgillerde zararlı yaprakbiti türleri ve doğal düşmanlarının saptanması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda Aphis craccivora Koch, 1854; A. fabae Scopoli, 1763; A. gossypii Glover, 1877; A. spiraecola Patch, 1914; Brachycaudus cardui Linnaeus, 1758; Rhopalosiphum maidis Fitch, 1856; Toxoptera aurantii Boyer de Fonscolombe, 1841; Myzus persicae Sulzer, 1776; türleri olmak üzere sekiz tür saptanmıştır. Ayrıca yaprakbitleri ile ilgili olarak bölgede 5 yararlı tür saptanmıştır. Yaprakbitlerinden A. craccivora en yaygın tür olarak saptanırken, B. cardui ise en az rastlanan tür olmuştur. Doğal düşmanlardan ise Coccinella septempunctata tüm örnekleme bölgelerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2011-2013 in Antalya province. The aim of this study was to determine aphid species and natural enemies of aphids in citrus. Aphis craccivora Koch, 1854; A. fabae Scopoli, 1763; A. gossypii Glover, 1877; A. spiraecola Patch, 1914, Brachycaudus cardui Linnaeus, 1758; Rhopalosiphum maidis Fitch, 1856; Toxoptera aurantii Boyer de A Fonscolomb, 1841; Myzus persicae Sulzer, 1776; species were identified as aphid species. In beside these, five natural enemies of aphids were found. While A. craccivora was the most abundant, B.cardui was found less abundant aphid species on citrus. Coccinella septempunctata was found to be the most common natural enemies at aphids.