Ultraviyole korumalı Emamectin benzoate'ın elma içkurdu (Cydia pomonella (L.))'na etkisi
The effect of the concentration - protected from UV - of active ingredient emamectin benzoate on codling moth (Cydia pomonella.(L.))
  1. Tez No: 373175
  2. Yazar: EKREM AYCAN ÇEVİKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada UV koruması sağlanmış Emamactin benzoate içeren bir preparatın elma içkurduna olan etkinliği ele alınmıştır. UV korumalı bu ilacın uygulama yapılan elma ağaçları üzerindeki kalıcılığının artacağı ve buna bağlı olarak ilacın etkinliğinin daha uzun süreceği varsayılmıştır. Bu çalışma ile UV korumalı kimyasal preparatın etkinliği incelenmiş ve UV korumalı preparatın, aynı etken maddeli UV'siz preparat ile karşılaştırması yapılmıştır. Bu amaçla Isparta'nın Eğirdir ilçesi ile Denizli'nin Çivril ilçesinden birer elma bahçesi seçilmiş ve denemeler 2012 yılında yapılmıştır. Eğirdir'de yapılan çalışmanın sonucunda 50 g/kg Emamectin benzoate içeren UV korumalı preparat, 12.5 g/100 l su dozunda % 56.71, 15g/100 l su dozunda % 79.69, 17.5 g/100 l su dozunda % 84.12, 20 g/100 l su dozunda % 95.07 oranında etki göstermiştir. UV koruması olmayan 20 g/100 l su dozunda etken maddeyi içeren preparat ise % 40.50 oranında etki göstermiştir. İlaçsız kontrol parselinde ise ortalama % 15.17 kurtlu meyve oranı tespit edilmiştir. Çivril'de yapılan çalışmanın sonucunda 50 g/kg Emamectin benzoate içeren UV korumalı preparat 12.5 g/100 l su dozunda % 69.45, 15g/100 l su dozunda % 92.78, 17.5 g/100 l su dozunda % 95.34, 20 g/100 l su dozunda % 96.44 oranında etki göstermiştir. UV koruması olmayan ve aynı oranda aynı etken maddeyi içeren preparat ise % 65.97 oranında etki göstermiştir. İlaçsız kontrol parselinde ise ortalama % 37.81 kurtlu meyve oranı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak UV korumalı Emamectin benzoate etkili maddesinin, UV koruması olmayan Emamectin benzoate etkili maddesine göre çok daha düşük dozlarda etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study efficacy of UV protectant added Emamactin benzoate preparation on codling moth was discussed. The purpose of the study was to show higher persistence and increased efficacy of this insecticide on the apple trees. In this study, UV protectant added Emamactin benzoate preparation was examined and compared to the same active ingredients without UV protectant. For this purpose, two apple orchards were selected; one from Eğirdir/Isparta and one from Çivril/Denizli and studies were conducted in 2012. UV protectant added 50 g/kg concentrated Emamactin benzoate preparation showed 56.71 %, 79.69 %, 84.12 % and 95.07 % effects at 12.5 g/100 lt, 15g/100 lt, 17.5 g/100 lt and 20 g/100 lt dilution in water, respectively in Eğirdir/Isparta. Same active substance without UV protectant showed 65.97 % effect at 20 g/100 lt dilution in water. In insecticide free research plots (control), 15.17 % wormy fruits were determined. As a result of studies in Çivril/Denizli, UV protectant added 50 g/kg concentrated Emamactin benzoate preparation showed 69.45 % effect at 12.5 g/100 lt dilution in water, 92.78 % effect at 15g/100 lt dilution in water, 95.34 % effect at 17.5 g/100 lt dilution in water and 96.44 % effect at 20 g/100 lt dilution in water. Same active substance without UV protectant showed 40.50 % effect at 20 g/100 lt dilution in water. In insecticide free research plots (control), 37.81 % wormy fruits were determined. The results of this study showed that UV protectant added Emamectin benzoate was more effective at lower dosage than Emamectin benzoate without UV protectant.