Tehlikeli atık geri kazanım tesisinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in hazardous waste recycling plant
- Tez No: 373200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tehlikeli atık geri kazanım tesisinde iş güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri analiz ederek kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemleri belirlemektir. Uygulama alanı Varilci Geri Dönüşüm San. Tic. Ltd. Şti. ait Tehlikeli Atık Geri Kazanım tesisi seçilmiştir. Fabrikadaki tehlike ve riskler L Tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiş, kontrol önlemleri ile risk seviyeleri kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; Hazardous waste recycling plant is to determine the necessary precautions to keep the hazards and risks at acceptable levels which can be occurred in term of occupational safety in industrial recycling factories by analyzing these dangers and risks. The application field has been chosen Hazardous Waste Recycling Plant which is belongs to the Varilci Geri Dönüşüm San. Tic. Ltd. Şti. The hazards and risks have been evaluated by L-type matrix method, to reduce the levels of risks at acceptable levels have been determined by the precaution controls.