Tehlikeli atık bertaraf tesislerinde meslek hastalığı ve biyolojik faktörler açısından risk değerlendirmesi
Occupational diseases and risk evaluation in biological factors
  1. Tez No: 607614
  2. Yazar: HATİCE ÖLÇÜCÜ ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ERSÖZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Seçilen bir tehlikeli atık bertaraf/geri kazanım tesisinde atığın taşınmasından bertaraf aşamasına kadar ki süreçteki riskler belirlenerek bunların oluşabilme analizi yapılmış ve bunlara bağlı olarak hangi önleyici tedbirlerin alınması gerektiği belirlenmiştir. Yapılan araştırmalardan doğan veri analizlerinin tehlikeli atık sektöründeki biyolojik faktörden kaynaklı oluşmakta olan ve ileride oluşabilecek meslek hastalıkları incelenmiştir. Bu çalışmada, bir Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisinde çalışanların atıkları aldıkları mesafelerden bertaraf süresine kadarki olan, maruziyet süreleri, vücutla teması, oluşan havanın solunması gibi etkiler incelenmiştir. Kullanılacak verilerin temin edileceği yer Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kayıtlarıdır. Tesiste uzun sürelerdir bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanı kayıtları, doktor tarafından tutulan sağlık kontrol kayıtları ve atıkların cinsine göre oluşan ve oluşabilecek meslek hastalıkları araştırılmıştır. Biyolojik risklerden kaynaklı elde edilen veriler kapsamında 5*5 L TİPİ MATRİS kullanılmıştır. Genel riskler için ise 5*5 L TİPİ MATRİS ve FİNE KİNNEY kullanılmıştır ve metotlar yardımıyla karşılaştırma yapılarak bu riskler arasındaki farklar karşılaştırılmıştır. Seçilen bir tehlikeli atık bertaraf/geri kazanım tesisinde atığın taşınmasından bertaraf aşamasına kadar ki süreçteki riskler belirlenerek bunların oluşabilme analizi yapılacak ve bunlara bağlı olarak hangi önleyici tedbirlerin alınması gerektiği belirlenmiştir. Yapılan araştırmalardaki veri analizlerde tehlikeli atık sektöründeki biyolojik risk faktörlerin kaynakları ve ileride oluşabilecek meslek hastalıkları incelenmiştir. Anahtar
Özet (Çeviri)
In this study, the risks in the process from the transportation of the waste to the disposal stage will be determined by determining the risks of their occurrence analysis in a selected hazardous waste disposal / recovery facility and which preventive measures should be taken accordingly. Data analysis arising from the researches, which are caused by the biological factor in the hazardous waste sector and which may occur in the future occupational diseases were examined. In this study, the effects such as exposure times, contact with the body, inhalation of the formed air from the distances taken from the wastes taken by the employees in a Hazardous Waste Disposal Facility were examined. The records to be used are the records of the Joint Health and Safety Unit (OSGB). Occupational Health and Safety (OHS) expert records, health control records kept by the physician and occupational diseases that may occur according to the type of wastes were investigated. In this study, 5 * 5 L TYPE MATRIX was used within the scope of data obtained from biological risks. For general risks, 5 * 5 L TYPE MATRIX and FINE KINNEY were used and the differences between these risks were compared with the help of methods. In this study, the risks in the process from the transportation of the waste to the disposal stage will be determined by determining the risks of their occurrence analysis in a selected hazardous waste disposal / recovery facility and which preventive measures should be taken accordingly. In the future, occupational diseases arising from the biological factors in the hazardous waste sector of the data analyzes arising from the researches were investigated.