Plastik geri dönüşüm tesisinde atık yönetimi
Waste management in plastic recycling plant
  1. Tez No: 490427
  2. Yazar: NERİMAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, geri dönüşüm sektöründe plastik malzemelere kontamine olmuş tehlikeli kimyasal maddelerin giderimi ve yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden hammadde elde etmeye yönelik aşamaları ve süreçlerin iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Bursa'da faaliyet gösteren Civan Geri Dönüşüm firması tekstil, araba üretim, makine, kimya sanayinde oluşan, tüketim sonrası plastik atık malzemeleri geri dönüşüm amacıyla kabul etmektedir. Tüketim sonrası plastik malzemelerin içinde kalıntı halindeki kimyasal maddelerin giderimi, geri kazanım faaliyetlerinde önemli bir sorun oluşturmaktadır. Plastik ürünlerin kullandıktan sonra yapılacak geri dönüşüm uygulamalarının geliştirilmesi ve arttırılması ile sektöre hammadde girdisi sağlamak mümkündür. Bu bağlamda, geri dönüşüm sektöründe karşılaşılan sorunların çözümü ve geri kazanım süreçlerinin iyileştirilmesi çevresel ve ekonomik fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada, plastik geri kazanım/geri dönüşüm sektöründe iş sağlığı ve güvenliği risklerini belirlemek amacıyla Ön Tehlike Analizi (PHA) metoduyla risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan çalışmada PHA metoduyla risklerin büyük bir kısmının kontrol altına alındığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research covers the scope of hazardous chemical substances contaminated with plastic materials in the recycling sector and the process of obtaining raw materials from high density polyethylene materials and the improvement stages of these processes. Civan Recycling Company, operating in Bursa, accepts plastic waste materials for recycling, which are formed in textile, car production, machinery and chemical industry, after consumption. Removal of residual chemical substances in post-consumption plastic materials is an important problem in recycling activities. It is possible to import raw materials in the sector by improving and increasing the recycling applications to be made after using plastic products. In this context, the solution of the problems in the recycling sector and the improvement of the recovery processes will provide environmental and economic benefits. in this study, risk assessment was conducted by Pre Hazard Analysis (PHA) method for determination of occupational health and safety risks in plastic recycle/recovery sector. In the study conducted, it was determined that most of the risks were controlled by PHA method.