Matematik eğitiminde açık kaynak kodlu yazılımlar ve karşılaştırmaları
Open-source softwares in mathematics education and their comparisons
- Tez No: 373202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZÜSAĞLAM, DOÇ. DR. NECATİ TAŞKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde matematik eğitiminde kullanılabilecek Açık Kaynak Kodlu (AKK) yazılımlar seçilmiştir. Tezin birinci bölümünde, teknoloji destekli eğitimin kullanım çeşitliliği ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiş ayrıca eğitim kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, AKK yazılımların çalışma prensipleri anlatılmış, matematiksel ve geometrik örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bahsedilen yazılımların karşılaştırılması değerlendirilmiştir. Karşılaştırma tablosu ile yazılımların avantajlı ve dezavantajlı yönleri gösterilmiştir. Son bölümde, prensipleri ile verilen yazılımlar kullanılarak örnek bir ders sunumuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been selected Open Source Software (OSS) that we can use in Mathematic Education. In the first chapter, the use of diversity of technology-based education and historical development is given also the basic concepts mentioned. In the second chapter, working principles of the Open Source Software is described and mathematical, geometric examples are presented. In the third chapter, a comparison with the advantages and disadvantages of the mentioned software is given and the comparison chart we have examined all aspects are evaluated in terms of specific criteria. Finally, In the last chapter examined a sample lecture presentation using the software are given.