Telekomünikasyon alanında kamu hizmetinin görülüşü kapsamında abonman sözleşmelerinin hukuki niteliği
Legal status of the subscription agreement within the scope of the public service seen on telecommunications
  1. Tez No: 373356
  2. Yazar: BAKİ GÜZGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Telekomünikasyon alanında yaşanan hızlı değişim ve gelişimin sonuçlarına idare hukuku bakış açısıyla bir boyut kazandırmak amacıyla bu çalışma kapsamında idare hukuku temel kavramları incelenerek telekomünikasyon alanının konusunu oluşturduğu abonman sözleşmelerinin hukuki niteliği değerlendirilmiştir. İdare kavramının her geçen gün değişen ve gelişen bir anatomiye sahip olması bakımından kamu hizmetinin görülüşünün tarihi seyrine bakılarak yargı kararları ile doktrinde tez konusu ile ilgili yeni bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the aim of providing an administrative law perspective to the outcomes of the rapid progress and change in telecommunications, in the context of this study, main concepts of administrative law are analysed and the legal characteristics of the subscription contracts under telecommunications field are evaluated. In this thesis, there is an attempt to shape a new perspective in the literature; since the concept of administration is continuously changing, by the use of juridical decisions, how public services are provided throughout the history is evaluated.