2. Metecarpal ve humerus kemikte cortical kalınlıkta yaş tesbiti yönteminin IASOS iskelet popülasyonu üzerine doğrulama çalışması
- Tez No: 37353
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
BÖLÜM 8 Özet ve Sonuç Anadolu' da arkeolojik kazılarda açığa çıkan çeitîi dönemlere ait iskelet popülasyonlan üzerinde antropolojik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bîri de ölüm yaşı tespitidir. Bu araştırma lasos antik kentinden elde edilen iskeletlerin ölüm yaşlarının H. metacarp ve humerus'ları üzerinden cortical yöntemle saptanması amacıyla yapıldı. Bu iskeletler çeşitli tarihlerdeki kazılarda ortaya çıkmış oiup, A.Ü.D.T.C.Fakültesi, Paleoantropoloji Anabilim Dalı iaboratuvannda bulunmaktaydı. iskeletlerin ölüm yaşlan, Prof. Dr. Berna ALPAGUT tarafından, Nemeskeri yöntemi iîe saptanmıştır. Cortical yaşlandırılması ise patolojik belirti göstermeyen, iyi durumda olan 92görülmektedir. ( Bölüm 6.1.1 ;Şekli 26 ) Erkeklerde ise, dişilerin tersine, Anadolu'da 46 yaşında, Amerikalı beyazlardan 6 yıl sonra, zenci ve Mexican-American* lardan ise 4 yi! önce görülmektedir. Daha önce makroskopik yöntemle yaşı belirlenen lasos iskelet popüîasyonu, Anadolu için tespit edilen II. metacarp ve humerus cortical değerleri ile yaşlandırılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen yaşlar karşılaştırıldığında; bilinen yaşı 50 den küçük olan iskeletlerde cortical olarak tespit edilen yaşlar daha küçük, bilinen yaşı 50 den büyük olan iskeletlerde ise cortical yaşı daha büyük olarak belirlendi. ( Bölüm 7.1 şekil 33; Bölüm 7.2, şekil 34 } Amerika ve Avrupa popülasyonları üzerinden oluşturulan ölüm yaşı tespiti yöntemlerinin, Anadolu kökenli popülasyonlarda kullanılmasının ne derece sağlıklı olacağı konusundaki kuşkularımızı gidermek amacıyla, Anadolu günce! popülasyonu üzerinde tespit ettiğimiz cortical değerlerin, Amerikan popülasyonlarına oranla ilerilik veya gerilik göstermesi bu yöndeki kuşkularımızı haklı çıkarmıştır. İleride yapılacak daha geniş kapsamlı röntgen çalışmasıyla, bu yöntemin daha sağlıklı hale getirilmesi sonucunda elde edilecek tablonun, Anadolu güncel popülasyonu ve kazılarda ortaya çıkan iskeletler üzerinde kullanılmasının, diğer yöntemlere göre daha gerçekçi olacağı kanısındayız. 95BÖLÜM 8 Özet ve Sonuç Anadolu' da arkeolojik kazılarda açığa çıkan çeitîi dönemlere ait iskelet popülasyonlan üzerinde antropolojik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bîri de ölüm yaşı tespitidir. Bu araştırma lasos antik kentinden elde edilen iskeletlerin ölüm yaşlarının H. metacarp ve humerus'ları üzerinden cortical yöntemle saptanması amacıyla yapıldı. Bu iskeletler çeşitli tarihlerdeki kazılarda ortaya çıkmış oiup, A.Ü.D.T.C.Fakültesi, Paleoantropoloji Anabilim Dalı iaboratuvannda bulunmaktaydı. iskeletlerin ölüm yaşlan, Prof. Dr. Berna ALPAGUT tarafından, Nemeskeri yöntemi iîe saptanmıştır. Cortical yaşlandırılması ise patolojik belirti göstermeyen, iyi durumda olan 92görülmektedir. ( Bölüm 6.1.1 ;Şekli 26 ) Erkeklerde ise, dişilerin tersine, Anadolu'da 46 yaşında, Amerikalı beyazlardan 6 yıl sonra, zenci ve Mexican-American* lardan ise 4 yi! önce görülmektedir. Daha önce makroskopik yöntemle yaşı belirlenen lasos iskelet popüîasyonu, Anadolu için tespit edilen II. metacarp ve humerus cortical değerleri ile yaşlandırılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen yaşlar karşılaştırıldığında; bilinen yaşı 50 den küçük olan iskeletlerde cortical olarak tespit edilen yaşlar daha küçük, bilinen yaşı 50 den büyük olan iskeletlerde ise cortical yaşı daha büyük olarak belirlendi. ( Bölüm 7.1 şekil 33; Bölüm 7.2, şekil 34 } Amerika ve Avrupa popülasyonları üzerinden oluşturulan ölüm yaşı tespiti yöntemlerinin, Anadolu kökenli popülasyonlarda kullanılmasının ne derece sağlıklı olacağı konusundaki kuşkularımızı gidermek amacıyla, Anadolu günce! popülasyonu üzerinde tespit ettiğimiz cortical değerlerin, Amerikan popülasyonlarına oranla ilerilik veya gerilik göstermesi bu yöndeki kuşkularımızı haklı çıkarmıştır. İleride yapılacak daha geniş kapsamlı röntgen çalışmasıyla, bu yöntemin daha sağlıklı hale getirilmesi sonucunda elde edilecek tablonun, Anadolu güncel popülasyonu ve kazılarda ortaya çıkan iskeletler üzerinde kullanılmasının, diğer yöntemlere göre daha gerçekçi olacağı kanısındayız. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of the thickness of the cortical layer of the humerus and second metacarpal was studied. The measurement are taken at a point halfway between the metacarpal head and the notch as its base exluding the styloid process. In the humerus, measurement are made at the most distal point on the shaft of the bone where the endosteal borders of the lateral and medial cortices are paraded to each other and to the outer margin of the cortices. This is usually about 10-12 cm from the most distal end of bone. At this point one measures the out side diameter of the second metacarpal and humerus { T ) and the diameter of the medullar space at the same level ( M ). C is cortical thickness. It is defined as T - M. Technique : a - Central ray: Second metacarpal - perpendicular to plane of film projeted over paim. Humerus - perpendicular to plane of film centered of al! bone b - Position :Second metacarpal - posteroanterior Humerus - Anteroposterior. These data are based on the Anadolu group of Izmir of TURKEY. 98