Iğdır'da pet hayvanlarında görülen cerrahi hastalıkların insidansı
Incidence of surgical diseases in pet animals in İğdir
  1. Tez No: 919588
  2. Yazar: GÖKHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; Iğdır ili merkez ilçede bulunan veteriner muayenehanelerine 2021–2023 yıllar arasında getirilen toplamda 2700 (kedi 1988, köpek 691 ve egzotik 21) Pet Hayvanının cerrahi hastalıkları incelenmiştir. Kedilerde toplam 1988 hastalığın 556 dişilerde, 1432 ise erkeklerde görülmüştür. Veteriner muayenehanelerine getirilen cerrahi hastalıklarda en çok kedilerde kastrasyon en az ise entropion olduğu belirlenmiştir. Kedilerde kemik dokuda şekillenen cerrahi hastalıklar Tablo 5'de 2021-2023 yıllarına göre incelendiğinde kedilerde ön ekstremitelerde toplamda 183 adet hasta gelmiş humerus 24 adet, radius 32 adet, ulna 54 adet, antebrachium 42, metacarpal 26 ve phalanxlar 5 adet cerrahi hastalık görülmüş ve sırasıyla 2023 de erkeklerdeki görülme oranları sırasıyla % 70,8, % 50, % 96,3, % 38,1, % 50 ve % 60 oranda olduğu tespit edilmiştir. Tablo 6. yıllara göre incelendiğinde 2021- 2023 yılları arasında 2022 yılında dişi hayvanlarda toplamda 52 hayvanda en çok coxae 22 adet, femur 27 adet cerrahi hastalığın sırasıyla % 28,9 ve %31,8 oranda görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca 2023 yılında erkek kedilerde en çok tiba-fibula 6 adet, metatarsal 2 adet ve phalanxlar 5 adet sırasıyla % 42,9, % 66,7 ve % 83,3 oranda olduğu belirlenmiştir. Köpeklerde toplam 691 cerrahi hastalığın 222 dişi, 469 köpek olduğu tespit edilmiştir. Veteriner muayenehanelerine getirilen cerrahi hastalıklar Tablo 10. da incelendiğinde en çok 177 cerrahi hastalık olarak yara olduğu belirlenmiştir. Köpeklerde kemik dokuda şekillenen cerrahi hastalıklar Tablo 11. incelendiğinde ön ekstremitelerde en çok 2022 yılında erkek köpeklerde antebrachium ile ilgili % 80,0 oranda görüldüğü, Tablo 12. İncelendiğinde ise en çok 2021 yılında dişilerde femur % 50,0 oranda tespit edildiği, erkeklerde ise 2022 yılında coxae ile ilgili cerrahi hastalıkların % 35,5 oranda görüldüğü belirlenmiştir. Veteriner muayenehanelerine getirilen egzotik hayvanlar 2021-2023 yılları arasında incelendiğinde ise toplamda 21 hayvanın getirildiği en çok cerrahi hastalığın horozlarda görüldüğü ve yara olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
. In this study, the surgical diseases of a total of 2700 pets (1988 cats, 691 dogs and 21 exotic) brought to veterinary offices in the central district of Iğdır province between 2021 and 2023 were examined. Of a total of 1988 diseases in cats, 556 were seen in females and 1432 in males. Among the surgical diseases brought to veterinary offices, it was determined that castration was the most common in cats and entropion was the least common. When surgical diseases occurring in bone tissue in cats are examined according to the years 2021-2023 in Table 5, a total of 183 patients were seen in the front extremities of cats; 24 surgical diseases were seen in the humerus, 32 in the radius, 54 in the ulna, 42 in the antebrachium, 26 in the metacarpal and 5 in the phalanxes. and in 2023, the incidence rates in men were determined to be 70.8%, 50%, 96.3%, 38.1%, 50% and 60%, respectively. When Table 6 is examined by year, it has been determined that between 2021 and 2023, 22 coxae and 27 femur surgical diseases were seen in a total of 52 animals in 2022, at a rate of 28.9% and 31.8%, respectively, in female animals. In addition, in 2023, it was determined that male cats had the most 6 tiba-fibulae, 2 metatarsals and 5 phalanxes, with a rate of 42.9%, 66.7% and 83.3%, respectively. It was determined that a total of 691 surgical diseases in dogs occurred in 222 females and 469 dogs. When the surgical diseases brought to veterinary offices are examined in Table 10, it was determined that the most common 177 surgical diseases were perforated wounds. When Table 11. examines the surgical diseases that occur in the bone tissue in dogs, it is seen that it is mostly seen in the front extremities in 2022 in the antebrachium, with a rate of 80.0% in male dogs, and Table 12. When examined, it is seen that the femur is mostly detected in the female dogs in 2021, with a rate of 50.0% in males. It has been determined that coxae-related surgical diseases will be seen at a rate of 35.5% in 2022. When the exotic animals brought to veterinary offices were examined between 2021 and 2023, it was determined that the most surgical disease of which 21 animals were brought was the most common in roosters and perforated wounds.