Kişilik hakkı kapsamında işçilerin izlenmesi ve gözetlenmesi
Under the personal right consideration surveillance and monitoring of the employee
  1. Tez No: 373591
  2. Yazar: CANAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mutlak bir niteliğe sahip olan kişilik hakkı, bu niteliği itbariyle herkese karşı ileri sürülebilir. Günümüz teknolojisinin geldiği noktada kişilik hakkına dahil olan özel hayat kavramının sınırlarının tayini giderek zorlaşmaktadır. Söz konusu belirleme, işverenin emir ve talimatlarına uymak zorunda olan işçiler açısından daha da zorlaşmış durumdadır. Zira hukukumuzda bu konuda doğrudan bir düzenleme de yer almamaktadır. Dolayısıyla ayrıma yönelik kriterlerin belirlenmesi öğretiye ve yargı kararlarına bırakılmıştır. İşverenler kendi menfaatlerini koruyabilmek için bugün birçok yöntem kullanmaktadır. Bu yöntemlerim başında işçilerin izlenmesi ve gözetlenmesi gelmektedir. Özellikle, işçilerin e-postalarının, internet kullanımının, telefonlarının izlenmesi, video kameralarla gözetlenmesi ve GPS aracılığıyla izlenmesi en çok kullanılan yöntemlerdir. Ancak burada işverenin mülkiyet hakkı ile işçinin kişilik hakkı çakışmaktadır. Dolayısıyla bunların dengelenmesi gerekmektedir. İşverenler bahsi geçen yöntemlere başvururken bazı sınırlamalara uymalıdır. Unutulmamalıdır ki, tüm bu yöntemlerin işçilerin üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle kişi, kişilik ve kişilik hakkı kavramları üzerinde durulmuş, devamında da bahsi geçen kavramların uluslararası ve ulusal kaynakları belirtilmiştir. Sonrasında işyerinde izleme ve gözetleme yöntemleri, bunun etkileri ve hukuka uygun izleme ve gözetlemenin koşullarına değinilmiştir. Nihayet son olarak, izleme ve gözetlemenin hukuka aykırı yapılmasının sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal Rights of the Employee has absolute qualification and in this respect, owner of the right can claim his/her right against anyone. While information technologies develop standing\ risk of intervention to private life also increase and it is getting difficult to draw a line between common life and private life. Especially in Labor Law it is harder to divide them, because employee must also follow the order of the employer. In Turkish Law, there are not any regulations directly related with this issue. Therefore, authors and courts must develop criterion to make a division and protect the personal rights. Employers use a few different methods to protect their own interests. Surveillance and Monitoring of the employee is at the top of the list that employers use. Surveillance through e-mails, internet usage, phone interception, GPS and monitoring with cameras are the most used ways by employers. In this context, there is a conflict of interest between employers` property rights and employee`s personal rights. Thus, a balance between these interests must be found. Employers must be restricted with some rules and principles while they are using one of these methods. In order to decide these rules and principles, positive and negative effects of these methods on employees must be taken into consideration. In this thesis, firstly, terms of person, personality, and personal rights are defined and national and international resources in this respect explained. Secondly, ways of surveillance and monitoring, their effects and conditions of legal surveillance and monitoring have been analyzed. Finally, results of the illegal surveillance and monitoring have been explained.