Teknolojik yayılmanın gelir eşitsizliği üzerine etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
The impact of technological diffison on income inequality: A panel data analysis for the selected OECD countries
- Tez No: 373598
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir ülkede toplumsal refahın arttırılabilmesi için gelir dağılımının daha adil bir düzeye getirilmesi gerekmektedir. Ancak, son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde gelir eşitsizliğindeki artışın hızlanması oldukça dikkat çekmektedir. Gelir eşitsizliğindeki bu fark edilen artışın hızlı teknolojik gelişmelerle aynı zamana denk gelmesi, teknolojik yayılmanın gelir eşitsizliğini artırdığına dair iddiaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gelir eşitsizliğinin altında yatan faktörlerin belirlenmesi, etkin politikaların oluşturulması için önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışmada teknolojik yayılmanın gelir eşitsizliği üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. 1997-2010 dönemi için, Türkiye'nin de dahil olduğu 28 OECD ülkesini kapsayan bu çalışmada ekonometrik yöntem olarak hem zaman hem de yatay kesit boyutunu bir arada dikkate alan panel veri analizi kullanılmıştır. Gelir eşitsizliği, en uygun ölçüt olan Theil endeksi ile hesaplanmıştır. Teknolojik yayılma ise kişi başına düşen patent sayısı, internet kullanıcı sayısı ve yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin toplam ithalatı olmak üzere üç farklı şekilde ölçülerek modellenmiştir. Analiz sonucunda, teknolojik yayılmanın gelir eşitsizliğini arttırdığı iddiası doğrulanmaktadır. Ancak, daha kaliteli eğitimin teknolojik yayılmanın gelir eşitsizliği üzerindeki olumsuz etkiyi azalttığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to increase the social welfare in a country, income distribution should take place in a more fair manner. However, in recent years the acceleration of the increase in income inequality in many countries of the world is quite noteworthy. Because of this noticeable inrease in income inequality coincided with rapid technological progress, a claim that“technological diffusion increases the income inequality”has emerged as one of the hypotesis. Determination of the underlying factors of income inequality is essential for creation of effective policies to fight with it. In this context, this study aimed to investigate the affect of technological diffusion on income inequality. In this study, the econometric method is panel data analysis that taking into account a combination of both time and cross section dimensions used for the period of 1997 to 2010, covering 28 OECD countries including Turkey. Income inequality is calculated by Theil index as the most appropriate measurement method. Technological diffusion is measured and modeled in three different ways: per capita patents, internet users, and total imports of products with high technological intensity. As a result of this study,“techological diffusion increases income inequality”hypotesis is confirmed. However, the study also found that higher quality in education reduces the negative impact of technological diffusion on income inequality.