Süperhidrofobik seramik yüzeylerin geliştirilmesi
Devolopment of superhydrophobic ceramic surfaces
- Tez No: 373604
- Danışmanlar: PROF. FERHAT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Seramik Mühendisliği, Morphology, Ceramic Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, seramik malzemelerin üzerinde süperhidrofobik yüzeyler oluşturabilmek için, inorganik malzemeler kullanarak farklı morfolojiler üretilmiştir. Bir yüzeyin süperhidrofobik özellik gösterebilmesi için hem üzerinde mikrometre mertebesinde pürüzlülük, hem de doğal olarak hidrofobik olan malzemeden imal edilmiş olması gerekir. Su damlasının 150o'den büyük temas açısı yaptığı 10o'den düşük kayma açısına sahip yüzeyler olarak adlandırılırlar. Süperhidrofobik yüzeylerin ileri seviyedeki su itici özelliği sanayide ve günlük hayatta birçok uygulama alanı bulmaktadır. Çevreci özelliğe sahip, kendi kendini temizleme özelliğine sahip seramik yüzeylerin oluşturulması için mikro ve nano boyutta yüzey pürüzlülüğü sağlayacak toz morfolojilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, nano teknolojik öğütme sistemlerini kullanarak nano ve mikron boyutunda visker müllit kristalleri ve AlN tozlarının hidrolizi, oksidasyonu ve toz uygulamaları ile çeşitli yüzey morfolojileri oluşturulmuştur. Visker müllit kristalleri ve AlN tozları ile püskürtme ve daldırma yöntemleri ile seramik altlıklara uygulanan bu tozların yüzeylerinin hidrofobik malzeme ile modifiye edilmesi sonucunda 150o'nin üzerinde temas açıları elde edilmiştir. Visker müllit kristaller ile oluşturulan yüzeylerin aşınma dirençlerinin daha yüksek olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to create a superhydrophobic surface on the ceramic material is manufactured by using inorganic materials for different surface morphologies. To exhibit superhydrophobic feature, a surface should have micron scale roughness on an inherently hydrophobic material. A surface on which water contact angle is greater than 1500, is called a superhydrophobic surface. This extreme water-repellency feature have attracted much attention for many applications in industry and in daily- life. Environmentalists have a feature that will allow the surface roughness at the micro and nano-sized ceramic surface for the creation of a self-cleaning feature has aimed to improve the powder morphology. In this regard, grinding systems using nano technology and the nano and micron-sized crystals of mullite whiskers hydrolysis of AlN powder, a variety of surface morphology of oxidation and powder application were created. As a result mullite whisker crystals and AlN may be modified with a hydrophobic material on the surface of the powder applied to ceramic substrates by spraying, dipping powder was obtained with contact angles over 1500. Mullite whiskers were seen to be higher than the surface of the wear resistance formed by crystals.