Cumhuriyet dönemi modernleşmesinin bir sanayi yapısı üzerinden kentsel ve mekânsal olarak okunması: Aydın tekstil yerleşkesi
Urban and spatial reading of republican modernization through an industrial settlement: Aydın textile
- Tez No: 373605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanayileşme ve modernleşme, kentsel ve mekânsal kurguları radikal bir biçimde dönüştüren ve birbirini motive eden iç içe geçmiş kavramlardır. Daha çok bir devlet politikası olarak uygulanan Cumhuriyet Dönemi Modernleşmesi de sanayileşme gayretinde farklı dinamiklerden beslenerek kendine has kentsel ve mekânsal dönüşümleri içeren süreçlere neden olmuştur. Özellikle erken Cumhuriyet Dönemi'nde, modernitenin rasyonalitesiyle planlanan ve üretimin gerçekleştiği sanayi yerleşkeleri, sergiledikleri bütüncül yaklaşımla ve barındırdıkları üretim dışı birimlerle, bu dönüşümlere sahne olmuş, modern yaşamı tanıtmış ve öğretmiş küçük ölçekte bir kent gibi davranan unsurlar olarak belirmektedir. Bu tezde 1950'lerde kurulan Aydın Tekstil yerleşkesi, Cumhuriyet dönemi modernleşmesi ve sanayi yapıları bağlamında ele alınacaktır. Yerleşkenin, devlet sermayesi ile kurulmadığı halde, Cumhuriyet dönemine ait sanayi yapılanmalarıyla paralellikler taşıyan ve bunu yerleşke ve bina ölçeğinde yineleyen nitelikleri olduğu düşünülmektedir. Aydın Tekstil, öncü yerleşkelerin modern yaşamı tanıtma gayesinde, kentle kurdukları ilişkiyi de belirli ölçülerde yakalayan, bu bakımdan Cumhuriyet dönemi modernleşmesinin uzantısı niteliğinde bir yapılanma olarak görülmektedir. Aydın Tekstil'in önem taşıdığı düşünülen bu sürekliliğe sağladığı katkı, kendi özgün değerleri de ortaya konularak aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and modernization are two mutual concepts which caused radical changes and transformations in urban and spatial organizations. Modernization of Republican Era, which was rather introduced and applied by means of state policies with a special emphasis on industrialization, generated some sort of periods having specific urban and spatial transformations. Especially in Early Republican Period, the industrial settlements designed with a modern rational approach, which had a total organizational understanding containing a variety of functional units besides productive units, are extensive building types through which modernization is introduced and promoted. In this study, Aydın Textile Settlement founded in 1950's will be scrutinized with respect to the modernization and industrialization of Republican era. Altough it is not established within a governmental investment, this settlement is considered as a reflection and extension of the Republican spirit regarding its qualities both in building and settlement scale. Moreover it shows a continuous approach same as Republican period, repeating the sensitive relations between the industrial settlement and the city. The contributions of Aydın Textile to this special era will be enlightened discovering the original and specific values of the Settlement.