Çinko oksit ile modifiye edilmiş yüzeyler
Zinc oxide modified surfaces
- Tez No: 232916
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Su damlasının üzerinde 150o'den büyük temas açısı yaptığı ve 10o düşük kayma açısına sahip yüzeyler süperhidrofobik yüzeyler olarak adlandırılır. Bir yüzeyin süperhidrofobik özellik gösterebilmesi için hem üzerinde mikrometre mertebesinde pürüzlülük, hem de doğal olarak hidrofobik olan malzemeden imal edilmiş olması gerekir. Bu ileri seviyedeki su iticilik özelliği, sanayide ve günlük hayatta bir çok uygulama bulmaktadır. Bu çalışmada, süperhidrofobik yüzey elde edilebilmesi için gerekli görülen mikron ve nano boyutta yüzey pürüzlülüğü sağlayacak toz morfolojileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Solvotermal toz sentezi yöntemi ile üretilen uygun morfolojideki çinko oksit tozlarının ve AlN hidroliz reaksiyonu ürünü olan lamelli yapıdaki boehmit kristallerinin çeşitli inorganik yüzeylere spin kaplama ve daldırma yöntemleri ile kaplanması sonucunda elde edilen mikron ve nano boyuttaki pürüzlü yüzeylere yapılan temas açısı ölçümleri sonucunda boehmit kristalleri ile kaplı yüzeylerde 130o, spin kaplama yöntemi ile elde edilen çinko oksit kaplamalı yüzeylerde ise 120o temas açısı elde edilmiştir. Elde edilen hidrofobik yüzeylerin yüzey enerjisi düşük organik bileşikler ile kaplanması halinde süperhidrofobik yüzey elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A surface on which water contact angle is greater than 150o, and but sliding angle less than 10o, is called a superhydrophobic surface. To exhibit superhydrophobic feature, a surface should have micron scale roughness on an inherently hydrophobic material. This extreme water-repellency feature have attracted much attention for many applications in industry and in daily-life. In this study, powder morphologies that is able to create micro and nano scale rougness on ceramic surfaces were aimed to be obtained. Morphology evolution of powders was examined by scanning electron microscopy, and the effect of surface roughness on superhydrophobic behaviour was investigated. Desired surface roughness was obtained by coating the surface with the zinc oxide powders synthesized by solvothermal methods with suitable morphology and the nanostructered boehmite crystals originating from AlN powder hydrolysis. Contact angles of coated surfaces were measured by contact angle goniometer. The resulting zinc oxide and the boehmite coated samples has a water contact angles of 120o and 130o. It is expected that coating of these surfaces by low surface energy organic material should result in superhydrohibic surface.