Sanatsal & bilimsel illüstrasyonun lisans eğitimindeki yeri ve biyoloji bölümü öğrencilerinin botanik illüstrasyon alanındaki görüşleri (Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği)
- Tez No: 373607
- Danışmanlar: DOÇ. METİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanat ve bilimin yöntem ve teknik açıdan farklı olduğu düşünülse de disiplinler arası çalışmalarda bu iki disiplinin oldukça ortak yönü bulunmaktadır. Bu iki disiplin, zaman zaman birbirlerinin amacı, zaman zaman ise aracı konumuna gelmektedir. Sanat ve bilimin birleşim alanı olan botanik illüstrasyonu da sadece sanat olarak ele alınmamalı, tamamı ile bilimsel bilginin görsel aktarımı olarak incelenmelidir. Fakat sonuç olarak çıkan“görsel”(illüstrasyon) bilime katkı sağlayabileceği gibi, sanat eseri olma özelliğini de taşıyabilir. Botanik illüstrasyon çizim eğitimlerinin özellikle alan dersi öğrencileri açısından öğrenme gelişiminin sağlıklı yapılabilmesi adına önemli olduğu var sayılmaktadır. Bu sebeple araştırma gereği ortaya çıkmıştır. Bu araştırma 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında Bolu ilinde bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları biyoloji bölümü 1. öğretim ve 2. öğretim, 1. , 2. , 3. ve 4. sınıfında öğrenim gören 198 öğrencidir. Biyoloji bölümlerinde öğrenim gören 198 öğrencinin botanik illüstrasyon alanındaki görüşleri alınmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş, ikinci bölüm alan yazını, üçüncü bölüm yöntem, dördüncü bölüm bulgular ve yorum, beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırılmak istenen, biyoloji öğrencilerinin botanik illüstrasyon alanındaki görüşlerine, betimsel yöntem ile ulaşılmıştır. Öğrencilere altı bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Botanik illüstrasyon alanındaki yaşadıkları sıkıntılar ve bu sıkıntıların nasıl giderildiği, botanik illüstrasyon eğitimi alıp almadıkları, alınmadı ise sebeplerini, bundan sonraki süreçlerde botanik illüstrasyon eğitimi almak isteyip istemediklerini içeren sorular yöneltilmiştir. Verilerin sayısal çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplaması kullanılarak, bulgular nicel olarak sunulmuştur. Biyoloji öğrenimi gören öğrencilerin botanik illüstrasyon (çizim eğitimi) alanında eksik oldukları, öğrenim süreleri boyunca bu eğitimi almadıkları ve bu eğitime gerek duydukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although art and science are thought to be different in terms of methods and techniques, in disciplinary studies, these two disciplines are quite common. From time to time, these two disciplines become the purpose of each other and at times they become the vehicle of each other. Botanical illustration, which is the combination area of art and science, shouldn't only be considered as art but it should be examined wholly as the visual transfer of scientific knowledge. However, although it can contribute in“visual”science which occurred as a result, it can also have the characteristic of being a work of art. Botanical illustration drawing training courses are assumed to be important especially with regard to major area course students for the sake of having a reliable learning progress. Therefore, necessity of research ensued. This research was conducted in the academic year of 2012-2013 at Abant Izzet Baysal University located in Bolu province, Faculty of Science, Department of Biology. Participants of the research are 198 students who are studying at biology department daytime education and evening education 1-2-3-4th years. Opinions of the 198 students studying in departments of Biology on botanical illustration were taken. The research consists of five sections. The first section is the introduction chapter. The second section is literary chapter, the third section is method fourth section consists of findings and comments. the fifth section includes conclusion and recommendations. The opinions of biology students on the field of botanical illustration which is required to investigate have been reached with descriptive method. A questionnaire which consists of six sections were applied to the students. Questions such as the difficulties they have had in the area of botanical illustration and how did they overcome them, whether they had a botanical illustration training, if not, the reasons why or whether they want to have botanical illustration education later were asked. For the numerical calculations of the data, frequencies and percentages were used and findings were presented quantitatively. The results that the students who are studying biology are lacking in the field of botanical illustration (drawing training), throughout their education they don't have such a training and they are in need of such an education are achieved.