The relationship between teacher efficacy and technological pedagogical content knowledge within the scope of efl pre-service teachers
Türk İngilizce öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgileri ile öğretmenlik öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 373608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, (a) Türk İngilizce öğretmen adaylarının öğretmen öz yeterliliğine ve onun üç boyutuna -“Öğrenci Katılımını Sağlama”,“Sınıf Yönetimi”ve“Öğretim Stratejilerini Kullanma”- yönelik algılarının, (b) Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi düzeylerinin ve (c) öğretmen öz yeterlilik düzeyleri ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Hem nicel hem de nitel verileri kapsayan bu çalışmada,“Veri Çeşitlemesi”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde, Anadolu, Marmara, Yıldız Teknik ve Yeditepe Üniversiteleri'nin Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümleri'nde gerçekleştirilmiştir. Bu üniversitelerde okuyan 110 son sınıf öğrencisi veri toplama aracında yer alan soruların tamamına cevap vermiştir. Veriler, İngilizce Öğretmenleri'nin Öz Yeterlik İnancı Ölçeği (ETSES) (Chacon, 2005), Teknolojik Pedagojik Eğitim Yeterlilik Ölçeği (TPACK-Deep) (Kabakçı-Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci ve Kurt, 2012) ve teknolojiyi öğretmenlik deneyimlerinde ne kadar etkin bir biçimde kullandıklarına yönelik açık uçlu sorular kullanılarak katılımcıların lisans eğitimlerinin sonunda toplanmıştır. Bunun yanında,“Öğretmen Bilgileri”bölümü yer almaktadır ve bu bölüm katılımcıların İngilizce öğretiminde teknoloji kullanımlarını daha detaylı ortaya çıkarmak için kullanılmıştır. Nicel veriler, sıklık/frekans, yüzdelik, ortalama ve standart sapmayı içeren betimleyici istatistik; korelasyon analizi ve iki değişkenli regresyon metotları ile incelenmiştir; nitel veriler ise Sabit Karşılaştırma Yöntemi ile analiz edilmiştir. Betimleyici istatistik analiz sonuçları, çalışmaya katılan Türk İngilizce öğretmen adaylarının yüksek düzeyde yeterlilik algı düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, katılımcılar yüksek düzeyde Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisine sahip olduklarını belirtmişlerdir. Korelasyon analizi bulguları ise İngilizce öğretmen adaylarının öz yeterlilik algı düzeyleri ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonuçları da Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisinin öğretmen yeterliliklerinin üç boyutunun“Öğrenci Katılımını Sağlama”,“Sınıf Yönetimi”ve“Öğretim Stratejilerini Kullanma”tamamı üzerinde etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Açık uçlu yanıtlara verilen cevaplar da bu sonuçları desteklemektedir. Böylece, nicel veri sonuçları nitel verilerle desteklenmiştir. İngilizce' nin yabancı dil olarak kullanıldığı Türkiye'de, öğretmen adaylarının öğretmen öz yeterlilikleri ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgileri arasındaki ilişkinin ilk kez araştırıldığı bu çalışmada, Türk İngilizce öğretmen adaylarının yetişme süreçlerinin iyileştirilmesi adına önemli katkılarda bulunmaktadır. Çalışmanın sonunda, eğitmenlere ve eğitim bilimlerine yönelik araştırma yapanlara yönelik öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate (a) perceptions of Turkish EFL pre-service teachers related to their overall teacher efficacy and its three sub-scales: student engagement, classroom management, and instructional strategies; (b) level of their Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK); and, (c) the relationship between levels of teacher efficacy and TPACK of Turkish pre-service teachers of English language. Involving the analysis of quantitative and qualitative data,“Data Triangulation”was employed in this study. The research was carried out in the contexts of English Language Teaching in Educational Faculties in Anadolu University, Marmara University, Yıldız Technical University, and Yeditepe University in 2013-2014 Spring Term. A total of 110 fourth-year students in these universities responded to all of the questions in the instruments. Data were collected through 3 main instruments: (1) English Teachers' Sense of Efficacy Scale to gather information related to their understanding of their efficacy levels (Chacon, 2005); (2) TPACK-Deep Scale for gaining information about combining technology, pedagogy, and content knowledge in the ways of both learning and teaching processes (Kabakçı-Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Birinci, and Kurt in 2012); and (3) Open-ended questions to assess their self-report of how efficaciously they integrate and use technology in their teaching experiences during the last part of their undergraduate studies. Additionally,“Teacher's Background Information”part was also used in order to detect the participants' technology use in English language teaching in a more detailed way. Quantitative data were analysed by descriptive statistics including frequency, percentage, mean and standard deviation, correlation analysis, and bivariate regression methods; and, qualitative data were analysed with constant comparison method. The findings of the analysis of descriptive statistics indicated high levels of teacher efficacy beliefs of the Turkish EFL pre-service teachers. Additionally, the participants reported to have high levels of TPACK. Furthermore, correlation analysis demonstrated a meaningful relationship between overall teacher efficacy and TPACK competence. As for the further analysis, the results of regression analysis showed that TPACK has an influence on all three sub-scales of teacher efficacy which are“Student Engagement”,“Classroom Management”, and“Instructional Strategies”. The results of the open-ended questions also supported the relationship between TPACK and teacher efficacy. Thus, quantitative data results were supported with qualitative data. As it was carried out to reveal the relationship between teacher efficacy and TPACK for the first time, this study proved to have valuable contributions in order to improve training process of Turkish EFL pre-service teachers. At the end of the study, there are some implications for educators and educational researchers.