2000 sonrası Türkiye'de komedyen sineması
Comedian cinema in Turkey after the year 2000
- Tez No: 373614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ULUYAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkeye girişinden itibaren sinemanın içinden ve dışından gelen değişimlerin etkisinde kalmış olan Türk sinemasında dönemsel başarıların kazandığı önem dikkat çekicidir. Sinema dışı alanların etkisine ek olarak seyirci ilgisine göre de şekillenen kimi akımlar, Türkiye'de sinemanın işler durumda kalabilmesi adına önemli rol üstlenmişlerdir. Türk sineması açısından 2000'li yıllar, filmlerin gişede kazandıkları başarıların geçmişe oranla daha fazla görünür olduğu bir dönem olmuştur. 2000 öncesi dönemde sinema dışı alanlardaki etkinlikleriyle tanınır olan kimi komedyenlerin 2000 sonrası dönemde çekilmesinde etkili oldukları filmler de gişede büyük başarı kazanan filmlerden olmuştur. Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Ata Demirer'in başı çektiği bu komedyenlerin Vizontele (2001), G.O.R.A. (2004) ve Eyyvah Eyvah (2010) adlı filmleri, gösterime girdikleri yıllarda en çok seyredilen filmler arasında yer almıştır. Seyirci sayısı ve hasılat bakımından kazandıkları başarı nedeniyle incelemeye değer bulunan bu filmler, komedyenlerin sinema öncesi dönemlerinde oluşturdukları anlatı tercihlerini büyük ölçüde barındırmışlardır. Bu çalışma, komedyenlerle birlikte anılan anlatı tercihlerinin izlerini, komedyenlerin çekilmesinde etkili oldukları filmlerde aramayı amaçlamaktadır. Komedyenlerin sinema öncesi etkinliklerinde baskın olmuş tercihler açıklandıktan sonra bu tercihlerin filmlerde nasıl yer aldığına bakılmış; bu yapılırken de filmlerin anlatı yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Upon its arrival, the importance of periodic success caused by internal or external effects has been noteworthy in Turkish cinema. In addition, audience interest has played an important role for Turkish cinema to remain operable. Box office success has become more important in the 2000s. Some comedians, who were actively working outside the field of cinema, have produced films that were highly successful at the box office. Yilmaz Erdogan, Cem Yilmaz and Ata Demirer helped produce films such as Vizontele (2001), G.O.R.A. (2004) and Eyyvah Eyvah (2010) which were among the most watched films of the years they were released in. The preservation of their pre-cinema era narrative preferences can be seen in the aforementioned films. This study aims to track those preferences down within the narrative structures of the films. After examining the dominant structural habits which became synonymous with the comedians, the narrative structures of the films have been analysed in order to link the pre-cinema activities of the comedians with their work in cinema.