Gravity vs conflict: What determines internatinoal trade
Çatışmaya karşı çekim: Uluslararası ticareti ne belirler
- Tez No: 373613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, mesafenin, çatışmanın ve bunların birbirleri ile olan ilişkilerinin dış ticaret dinamikleri üzerindeki etkilerini Türkiye'nin karşılıklı ticaret verilerinden yararlanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası ticarette mesafenin önemli olduğu varsayımını kabul ediyoruz. Bununla birlikte, uluslararası ticaretin çekim modeli yalnızca çatışmanın olmadığı durumlarda işlerlik kazanmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, uluslararası çatışmaları dış ticaret çekim modeli ile bir araya getirmektedir. Üç temel soru bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır: (1) ticaret performansının belirleyicisi nedir? (2) çatışma uluslararası ticarette rol oynar mı? (3) Ticaret partnerleri arasında yaşanan çatışma Çekim Model'ini etkiler mi? Ticari ilişkiler üzerine farklı çatışma türlerini açıklamak için diplomatik ve güvenlik olmak üzere iki çeşit çatışma tanımlanmış ve ölçülmüştür. Analizlerde ayrıca "Arap Bahar'ının Türkiye'nin ticari ilişkileri üzerindeki etkisinin varlığını araştırılmıştır. Dinamik panel veri modellerinin, yani Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM)'nun esas alındığı, 1990 ile 2003 yılları arasında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler COMTRADE verilerine dayanan analiz sonuçları ticaret modelimizin Türk dış ticaretinin ele alındığı durumda çekim yaklaşımına iyi uyum sağladığını göstermektedir. Tahmin sonuçları ayrıca Diplomatik Çatışmalar durumlarda ticaret üzerinde negatif etkiye sahipken Güvenlik Çatışmaları ve Arap Baharının ticari ilişkileri olumsuz etkilediğini de işaret etmektedir. Dahası, Güvenlik Çatışmaları durumunda coğrafi yakınlığın ticari ilişkiler üzerindeki pozitif etkisi ortadan kaybolmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of distance and conflict and their interrelations on the dynamics of foreign trade by using Turkish bilateral trade data. We accept the presumption the distance matter in international trade. However, the gravity model of international trade works only if there is no conflict. This study, therefore, incorporates international conflicts into gravity model of foreign trade. Three main questions have motivated this study: (1) What is the determination of trade performance? (2) Does conflict impacts international trade? (3) Does conflict between trading partners affect Gravity Model? In order to explain different types of conflict on trade relations we defined and measured two types of conflict: Diplomatic, and Security. In our analysis, we also checked the impact of Arab-Spring on trade relation of Turkey. The results based dynamic panel data models, Generalized Methods of Moments (GMM), based on UN COMTRADE data for Turkey from 1990 to 2013 show that our trade model fits well with gravity approach in the case of Turkish foreign trade. The estimation results shows that Diplomatic Conflicts have negative impact on trade in specific cases but also Security Conflicts and Arab Spring effects trade relation negatively. Moreover, in the case of Security Conflicts the positive impact of geographical proximity on trade relations disappears.