Structural evaluation of steel moment resisting frames upgraded with buckling restrained knee braces
Burkulması önlenmiş dirsek tipi elemanlarla iyileştirilmiş moment aktaran çelik çerçevelerin yapısal açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 373642
  2. Yazar: NABAZ SALAH SEDEEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, burkulması önlenmiş çapraz elemanlar içeren üç ve altı katlı çelik binaların yapısal performansları değerlendirilmiştir. Araştırma konusu olan binalar planda düzenli olup, her iki yönde 14 m uzunlukta ve 3 açıklıktan oluşmaktadır. Analizlerde binalar için 2 boyutlu modeller oluşturulmuş ve sonra dirsek tipi burkulması önlenmiş çapraz elemanlar çerçeve sistemindeki kirişlerin üstüne ve/veya altına yerleştirilmiştir. Burkulması önlenmiş dirsek tipi çapraz elemanlı ve elemansız yapıların sismik tepkisi doğrusal olmayan statik ve dinamik analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, iki farklı spektrum uyumlu deprem kaydı olarak 1999 Hector Mine ve 1999 Düzce depremleri dinamik analizlerde kullanılmıştır. Analitik sonuçlar burkulması önlenmiş dirsek tipi çapraz elemanlı moment aktaran çelik çerçevelerin mevcut çerçeveden daha yüksek yanal yük taşıma kapasitesine ve daha düşük katlararası yer değiştirmeye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural performance of three and six storey steel buildings accompanied with buckling restrained braces was evaluated. The buildings studied were regular in plan and had a typical 3 bay x 3 bay frame with plan dimensions of 14 m x 14 m. For this, two dimensional models for the buildings were created and then buckling restrained braces in knee configuration were installed above and/or below the beams of the frame system. The seismic response of the structures with and without buckling restrained knee braces was assessed through nonlinear static and dynamic analyses. Moreover, two different spectrum compatible earthquakes, namely, 1999 Hector Mine and 1999 Düzce, were used in the dynamic analyses. Analytical results indicated that the steel moment resisting frames with buckling restrained knee braces had greater lateral load carrying capacity and lower inter-storey displacement than the bare frames.