Tunneling and support systems of the Selahaddin Tunnel
Selahaddin Tüneli hakkında kazı ve destek sistemleri
  1. Tez No: 373641
  2. Yazar: ARYAN YASIN ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKCI, PROF. DR. İLYAS YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez saha kaya kütle özellikleri ve dolayısıyla duraylılığı denetleten ana etkenleri vurgulamaktadır. Bu özellik ve etkenlerden bazıları ana süreksizlik türü olan tabakalaşma ve katmalaşma, mineralojik özellikler ile kuru ve 72 saat suya batırılmış kaya dayanımlarıdır. Kil mineralleri, özellikle de smekit grubu kil mineralleri içeren kayaların nemli - suya doygun olmaları durumunda kaya dayanımın denetleyen en önemli etkendir. %5 smektit kil mineralleri içeren ve kuruyken tek eksenli dayanımı 5 MPa iken 72 saat suya batırılması durumunda 0,0 MPa'a düşebilmektedir. Donatı tasarımı (a) tabaka veya katmanlaşma ve yöresel olarak fay, (b) tektonik olarak yüklenen yerinde gerilmeler ve (c) kaya kütle ve kaya özelliklerinin bağımlı değişkenidir. Burada sunulan gelişimci yaklaşımlar aynı bölgede ve aşırı zayıf - orta zayıf dayanımlı tortul kaya içerisinde yer alan Salahaddin, Shaqlawa ve Mirawa tünellerinde uygulanmış ve sorunsuzca bu projeler tamamlanmıştır. Su, süreksizlik kil (SSK) üçlüsü bütün jeoteknik sorunları yaratan ana etkenlerdendir. Bu bağlamda 4 boyutta (x, y, z ve t) gerçekleştirilecek olan jeoloji, hidrojeoloji, mühendislik jeolojisi, jeoteknik ve jeoçevre model çalışmaları tünel geçkisinin doğru seçimi ve konumlandırması ile projenin arzu edildiği gibi güvenli olarak bitirilmesinde en başta yer alır. Diri bir fay kuşağına yerleştirilen tünelin kaçınılmaz sonunun göçme olduğunu öngörmek zor değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the major factors which controls rock mass properties and thereof stability. Some of them are bedding and layering which are major types of discontinuity, mineralogical properties, and rock substance properties of both dry and 72 hours soaked samples. Clay minerals, particularly smectite group clay minerals, are the most governing factor when the medium is moist to wet. 5% of smectite clay mineral in a rock might be enough to turn the uniaxial compressive strength (Uc, MPa) of 5 to zero upon soaking for 72 hours. Reinforcement design is a dependent function of (a) attitude of bedding and in places fault, (b) tectonically induced in-situ stresses, and (c) rock mass and rock substance properties. The innovative approaches proposed herein contributed appreciably to Salahaddin, Shaqlawa, and Mirawa tunnels which have already been completed within extremely weak to moderately weak sedimentary rock units without any failure in the same region. The trinity water, discontinuity, and clay (WDC), is the main causative behind all geotechnical problems. In this sense model study of geology, hydrogeology, engineering geology, geotechnics, and geoenvironment in four dimensions (x, y, z, and t) comes first to locate and orient the alignment of a tunnel properly and complete the project at a desired level of confidence. It is not difficult to envisage and foresee inevitable failures, if a tunnel is located along an active fault.