Statement of traffic problems and proposals for a congested area within Baghdad city
Bağdat kenti tıkanık yol kesimlerine ait mevcut trafik durumunun incelenmesi ve öneriler
- Tez No: 373643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAĞAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bugün trafik tıkanıklığı kentlerin başat sorunlarından birisidir. Trafik tıkanıklığı yaşam kalitesini olumsuz etkilesinin yanında ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bağdat şehride bu problemi yoğun şekilde yaşayan şehirlerden birisidir. Şehirdeki otomobil sahipliğinin hızla artması, toplu taşıma altyapısının yetersizliği ve iyi planlanmamış ya da eksik sinyalisazyon nedeniyle gecikmeler ve dur kalklar yüksek düzeylere çıkmıştır. Bu çalışma sorunun çözümü için yeni altyapı yatırımları yerine yolların sahip olduğu ancak sinyalizasyon ve geometrik yetersizlikler nedeniyle atıl kapasitenin kullanımını araştırmıştır. Çalışma için Bağdat yol ağının yoğun bir kesimi seçilmiş ve trafik sayımları yapılmıştır. Zirve saat trafiğini temel olan bu sayımlar, seçilen kesimin PTV-VISSIM yazılımıyla modellenmesi için kullanılmıştır. Yazılımın seçilen kesimi istatistik olarak yeterli düzeyde benzetebildiği anda kalibrasyonun tamamlandığı kabul edilerek, kavşaklardaki mevcut sinyal zamanları eniyilenmiş, olmayanlara yenileri önerilmiştir. Bu işlem için SIDRA kullanılmıştır. Hesaplanan sinyal zamanlamaları VISSIM girilmiş ve sonuçlar mevcutlarla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda önerilen iyileştirmelerin, gecikmeleri ve duraklamaları azaltığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, traffic congestion is one of the dominant issues of the cities. Traffic congestion effects life quality in addition to economic losses. Baghdad is one of the cities having heavy congested traffic. Delays and stopping's in the traffic have been rising due to increasing ownership of automobiles, lack of public transport infrastructure and disorganized or missing signal systems. This study includes research of potential capacity of intersections due to the inadequacies of the signal system and geometry instead of new infrastructure investments. An intense segment of the road network in Baghdad was selected and traffic counted for the study. The surveys for the selected segment were used for modeling of the study region in PTV-VISSIM along peak-hour period. The new signals phases were developed for non-signalized intersections and new signal timings were calculated for existing intersection after the software calibrated for an acceptable statistical meaning. SIDRA was used for signal optimizations. The calculated signal timings were entered in the VISSIM and selected performance variables of the network were compared with current state. The results of this study showed that delays and stops can be reduced by new signal systems and optimizing existence systems.